Tariq Ramadan pozostanie w areszcie, sąd nie zgodził się na kaucję

Oskarżony o gwałt i molestowanie znany muzułmański naukowiec i kaznodzieja Tariq Ramadan nie wyjdzie z aresztu za kaucją, zdecydował we wtorek francuski sąd.

Wykładowca współczesnych studiów islamskich na Uniwersytecie Oxford, Ramadan został oskarżony publicznie o molestowanie i gwałt przez dwie Francuzki, jego byłe studentki, w ramach kampanii przeciwko molestowaniu #MeToo, która we Francji toczyła się pod hasłem #BalanceTonPorc (Ujawnij Swoją Świnię).

Ramadan jest uznawany za jednego z czołowych intelektualistów współczesnego ruchu islamistycznego, jego profil na Facebooku obserwuje 2 miliony muzułmanów. Jest także wnukiem założyciela Bractwa Muzułmańskiego Hasana Al-Banny. Prawnicy Ramadana twierdzą, że padł ofiarą kampanii oszczerstw.

Jedna z oskarżonych, Henda Ayari, dzisiaj działaczka feministyczna, była skrajnie konserwatywną muzułmanką w 2012 roku, kiedy zarzucane przez nią czyny miały mieć miejsce.

Przynależność religijna Ramadana i jego ofiar nie byłaby istotna w sprawie, gdyby nie to, że częścią ideologii islamistycznej, promującej noszenie przez kobiety chust i skromnego ubrania, była argumentacja, że taki ubiór chroni kobiety przed męskim pożądaniem. (j)

źródło The Local

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Bitwa o wolność słowa przegrana na własne życzenie

Indie: światowa awantura o hadis [Opinia]

Film o islamie znika z brytyjskich kin