Talibowie zamykają przychodnie lekarskie szwedzkiej organizacji

Szczepienia dzieci w Afganistanie (zdj. EU Civil Protection and Humanitarian Aid Operation , CC BY-ND 2.0)

Talibowie w Afganistanie nakazali zamknięcie przychodni medycznych prowadzonych przez szwedzką organizację Swedish Committee for Afghanistan. Spośród działających 77 przychodni tej organizacji zamkniętych zostały 42, które udzielały pomocy ponad 5 tysiącom pacjentów dziennie. W ubiegłym roku talibowie ostrzegli Międzynarodowy Czerwony Krzyż, że nie będą chronić jego placówek, co spowodowało znaczne ograniczenie działania MCK w Afganistanie.

Talibowie regularnie atakują placówki medyczne na swoim terenie i nie pozwalają szczepić dzieci na polio, twierdząc, że szczepienia są spiskiem Zachodu aby sterylizować muzułmańskie dzieci, albo żeby szpiegować na rzecz zachodnich i rządowych wojsk. Nie jest jasne, dlaczego sprzeciwiają się obecności zachodnich lekarzy na swoich terenach, przypuszczalnie nie chcą, aby jakakolwiek działalność „niewiernych” dobrze się mieszkańcom Afganistanu kojarzyła. (g)

Źródło: thelocal.se

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Francja: imigrant zabił, ale uniknie kary

Szwecja: świetne wyniki szkoły dla imigrantów

Nie powinniśmy odsyłać zintegrowanych azylantów