Szyicko-sunnicki konflikt rozszerza się na Europę

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Córka zamordowanego arabskiego aktywisty pochodzącego z Iranu wiąże jego śmierć z politycznym konfliktem na Bliskim Wschodzie i ostrzega politycznych uchodźców, by mieli się na baczności.

Ahmad Mola Nissi został zastrzelony przez nieznanego napastnika w Hadze, w listopadzie. Jego córka uważa, że to morderstwo przypomina zabójstwa irańskich dysydentów w Europie w latach 90-tych.

„Konflikt pomiędzy Arabią Saudyjską a Iranem nie jest ograniczony do Bliskiego Wschodu. Przenosi się na Europę”, ostrzega Hawra Ahmad Nissi, nawiązując do rosnącego napięcia między sunnitami i szyitami w Syrii, Jemenie czy Libanie.

Jej ojciec był częścią tego konfliktu, ustanowił Arabski Ruch Walki na rzecz Wyzwolenia Ahwazu (ASMLA), bogatej w ropę regionu w południowo-zachodnim Iranie. To ugrupowanie zawiązane przez separatystyczną mniejszość arabską przyznało się kilkukrotnie, w ciągu ostatnich dwóch dekad, do zamachów terrorystycznych w Iranie.

Holenderska policja zapewniła opiekę rodzinie zamordowanego lidera ASMLA, ale córka uważa, że powinni być otoczeni większym bezpieczeństwem.

Iran, główny podejrzany w zamachu, potępił atak i zapowiedział wszczęcie śledztwa, jednocześnie oskarżając Arabię Saudyjską, że sponsoruje separatystyczny aktywizm. (j)

źródło: Reuters

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook