Szwedzcy Demokraci inspirują debatę o imigracji

| 7 komentarzy|
image_pdfimage_print

Partia Szwedzcy Demokraci, która ostatnio zyskuje w sondażach coraz lepsze wyniki, postuluje, żeby zbliżające się wkrótce wybory przedterminowe były również być referendum na temat imigracji.

Młodzieżówka Szwedzkich Demokratów demonstruje z hasłem: "My też jesteśmy narodem. Dość wrogości wobec Szwedów"
Młodzieżówka Szwedzkich Demokratów demonstruje z hasłem: „My też jesteśmy narodem. Dość wrogości wobec Szwedów”

W odpowiedzi grupa byłych polityków wezwała wszystkie ugrupowania do zaangażowania się debatę na temat liczby uchodźców. W liście opublikowanym w dzienniku „Dagens Nyheter” czterech polityków ze szwedzkich partii konserwatywnych oraz centrowych określa żądanie Szwedzkich Demokratów, żeby ograniczyć imigrację o 90%, jako wygórowane, podkreślając jednocześnie, że strategie imigracyjne i integracyjne kraju wymagają szczerej i bardziej krytycznej dyskusji.

Obecnie żadna z centroprawicowych oraz centrolewicowych partii nie sprzeciwia się bardzo liberalnym przepisom imigracyjnym, dzięki którym Szwecja przyjmuje najwięcej uchodźców na statystycznego obywatela w całej Unii Europejskiej.

Do tej pory najważniejsze partie unikały dyskusji na temat imigracji ze Szwedzkimi Demokratami, uważając, że ugrupowanie to ma nazistowskie korzenie i starało się pokazać jako partia populistyczna. We wrześniowych wyborach powszechnych SD cieszyli się 13% poparcia i stanowią trzecią największą siłę polityczną w parlamencie – obecnie poparcie dla nich wzrosło do 17%.

Całkowite ignorowanie obecności Szwedzkich Demokratów w parlamencie równa się daniu im populistycznej przepustki, podczas gdy powinniśmy skupić się na zwalczaniu ich ksenofobii”- apelują byli politycy na łamach „Dagens Nyheter”. „Uważamy, że inne partie powinny rozpocząć dialog ze Szwedzkimi Demokratami. Mimo widocznych gołym okiem braków systemu imigracyjnego i integracyjnego jedyną partią, która zauważa ten problem, są Szwedzcy Demokraci. (…) Inne partie podkreślają jedynie nasze humanitarne obowiązki i pragnienie robienia dla innych maksimum, nie biorą jednak pod uwagę oczywistych problemów.”

Autorzy artykułu to przewodniczący Centrum Międzynarodowego Chrześcijańskich Demokratów Rasmus Rasmusson, były parlamentarzysta z Partii Centrum oraz komentator społeczny – Staffan Danielsson, Annelie Enochson – była parlamentarzystka Chrześcijańskich Demokratów oraz jej były kolega partyjny, prawnik Rolf Åbjörnsson. Politycy nawołują do rozpoczęcia dyskusji o odpowiedzialnej i rozsądnej polityce imigracyjnej, wprowadzenia systemu kwotowego dla uchodźców oraz rozprawienia się z tymi, którzy nieuczciwie ubiegają się o azyl, bądź którym brak stosownych dokumentów.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Szwecja nie jest jedynym krajem, w którym kulejąca polityka wobec imigrantów i uchodźców doprowadziła do umocnienia partii nacjonalistycznych. Jej sąsiedzi – Norwegia i Dania – w ostatnich latach również obserwowali wzrost znaczenia partii antyimigracyjnych, co z kolei wpłynęło na politykę w obszarze imigracji. Niemcy, Francja i Wielka Brytania również są świadkami odrodzenia tendencji nacjonalistycznych.

GB na podstawie http://www.thelocal.se/20141205/political-veterans-push-for-immigration-debate

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook