Wiadomość

Szwecja zwalcza imigranckie gangi

Hieny Husby, zaznaczony Abraham Sandy morderca 28-latka (zdj. Sweden Crime Investigators yt)
Hieny Husby, zaznaczony Abraham Sandy morderca 28-latka (zdj. Sweden Crime Investigators yt)

Lider gangu „Hieny Husby” został aresztowany przez policję w związku z podejrzeniem popełnienia gwałtu na kobiecie w jej mieszkaniu.

Aresztowany to trzecia osoba z gangu, która w ostatnim czasie została oskarżona o przestępstwa wobec kobiet. Przez lata szwedzka policja starała się dopaść członków sieci „Hieny Husby”, która zdaniem służb miała dostęp do dużej ilości broni i pieniędzy. Ugrupowanie kontroluje handel narkotykami w sztokholmskich dzielnicach Husby i Kista.

Aresztowany obecnie jeden z przywódców gangów znajdował się już wcześniej na radarach policji. Pięć lat temu zatrzymano go w związku z podejrzeniem o popełnienie zabójstwa z użyciem broni, jednak po spędzeniu kilku miesięcy w areszcie wyszedł na wolność i otrzymał odszkodowanie.

„Hieny Husby” to jedno z najbardziej agresywnych ugrupowań na terenie stolicy Szwecji. Prowadzi wojnę z innym podobnym gangiem z Rinkeby, której skutkiem jest wzrost przemocy i ofiary śmiertelne. Policja uznaje Husby za jeden z najtrudniejszych obszarów miejskich w Szwecji ze względu na wysoką przestępczość.

Policji udaje się ostatnio usuwać z ulic część sieci przestępczej Husby. Jeden z liderów został skazany na długą karę więzienia za poważne przestępstwa narkotykowe. Inny członek, Abraham Sandy, został skazany za morderstwo na placu w dzielnicy. Raper Adel Dostani, należący do gangu, otrzymał dwa lata za napaść kwalifikowaną, związaną z przemocą wobec swojej dziewczyny i jej siostry.

Drugi raper Salah Abdulle a.k.a. Dree Low, pochodzący z Somalii, został skazany za napaść na kiosk. Toczy się przeciwko niemu postępowanie o poważne przestępstwo z użyciem broni, ale młodszy członek gangu, istotny dla procesu, uciekł z domu dla nieletnich i jest obecnie ścigany.

Policja już w 2020 roku alarmowała, że coraz więcej osób nieletnich otrzymuje broń i bierze udział w walkach gangów. Przestępcy starają się wykorzystać łagodny dla młodocianych sprawców szwedzki system, pozwalający uniknąć im surowych kar.

Według danych z 2021 roku ponad 70% mieszkańców dzielnicy Husby urodziło się w Afryce lub Azji albo posiada obydwoje rodziców stamtąd pochodzących.

Przeczytaj także:

Szwecja: wojny gangów dotarły do klasy średniej

Szwecja: bilans zamieszek po spaleniu Koranu

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign