Szwecja: większość zabójców ma imigranckie pochodzenie

Według najnowszego badania niemal wszystkie zabójstwa i usiłowania zabójstwa z użyciem broni palnej w Szwecji są popełniane przez osoby wywodzące się ze środowisk imigrantów.

Badanie przeprowadzone przez liberalny dziennik “Dagens Nyheter” wskazuje, że 90 na 100 przestępców oraz podejrzanych to osoby, których co najmniej jeden rodzic jest pochodzenia innego niż szwedzkie, a przeważająca część ma korzenie w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

W połowie przypadków mężczyźni urodzili się w Szwecji, podczas gdy pozostała część emigrowała do Szwecji w młodym wieku. Badacze przyglądali się 53 skazanym i 47 podejrzanym sprawcom biorących udział w strzelaninach w miejscach publicznych, które miały miejsce od 2013 roku.

“Faktem jest, że gangi uliczne i przemoc to zjawiska mające miejsce na pewnych obszarach, a większość mieszkańców tych obszarów to osoby pochodzące z rodzin cudzoziemców” – powiedział Amir Rostani, socjolog z Uniwersytetu w Sztokholmie.

Około 80 procent badanych mężczyzn miało korzenie w krajach Bliskiego Wschodu lub Północnej Afryki; przestępcy pochodzili z Iraku, Iranu, Libanu, Turcji, Somalii i Erytrei.

Gazeta zauważyła, że szwedzka Krajowa Rada Zapobiegania Przestępczości (Brå), odpowiedzialna za zbieranie oficjalnych statystyk na temat przestępstw, opublikowała serię raportów dotyczących przemocy przy użyciu broni, z których żaden nie sprawdzał aspektu pochodzenia sprawców.

Sprawdzanie [pochodzenia przestępców] nigdy nie należało do rzeczy, którym rząd chciał się przyjrzeć”, powiedział Lars Korsell, współautor raportu o „Sieciach przestępczych i gangach” z 2016 roku.

Erik Wennerström, dyrektor Brå, oznajmił ostatnio, że jest “już otwarty” na kwestię badania pochodzenia etnicznego sprawców przestępstw. “Myślę, że badając takie dane możemy odkryć interesujące rzeczy” – powiedział.

Oprac. TiCa na podst. http://www.dn.se/

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign