Wiadomość

Szwecja: muzułmańska partia atakowała szyitów i Żydów

Kadr z filmu promującego partię Nyans, który mówi o walce m.in. z antysemityzmem. Lider partii drugi z prawej (zdj. Instagram Nyans)
Kadr z filmu promującego partię Nyans, który mówi o walce m.in. z antysemityzmem. Lider partii drugi z prawej (zdj. Instagram Nyans)

Politycy szwedzkiej partii Nyans założonej przez muzułmanów, żeby walczyć o ich prawa, podjudzali przeciwko szyitom.

Śledztwo dziennikarskie w sprawie partii Nyans (Niuans – sic!) wykazało, że w jej szeregach byli politycy, którzy podżegali przeciwko szyitom, Żydom, a także popierali zamachy samobójcze. W rezultacie lider partii Mikail Yüksel pozbawił członkostwa te osoby.

Dziennik „Sydsvenskan” ukazujący się w Skanii, południowym regionie Szwecji z największym miastem Malmö, prześwietlił 25 kandydatów organizacji startujących w tym obszarze. Dzięki temu odkrył, że niektórzy z nich rozpowszechniali nienawiść i spiskowe teorie dotyczące Żydów i szyitów.

Jeden z nich rozpowszechniał na przykład post o treści: „Obyś spędził 100 lat walcząc w dżihadzie i roztrzaskując głowy Żydom”. Drugi umieszczał widea propagandowe organizacji terrorystycznej gloryfikujące zamachy samobójcze. Trzeci pisał o szyickich wyznawcach islamu per „świnie”.

Nie wyrzucono jednak wszystkich hejterów z partii. Dwóch po sprawdzeniu pozwolono zostać, pomimo że rozpowszechniali teorie spiskowe o zamachach 11 września oraz twierdzili, że Żydzi rządzą Egiptem i sterują Państwem Islamskim.

„Głęboko przepraszam mniejszości żydowskie i szyickie i żałuję tego, co się stało. My w partii Nyans nigdy nie tolerujemy nienawiści przeciwko jakiemukolwiek ugrupowaniu mniejszościowemu”, napisał Yüksel w oświadczeniu na Facebooku.

Gdy trzy lata temu partia zapowiadała start w wyborach parlamentarnych portal Euroislam.pl przypomniał, że pochodzący z Turcji Yüksel był już czynnym politykiem w Parti Centrowej. Został z niej wyrzucony, gdy ujawniono jego powiązania z ultranacjonalistyczną organizacją turecką „Szare Wilki”. Tworząc partię zapowiadał, że będzie zwalczać „islamofobię i wrogość wobec obcych”.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Andaluzja: dżihadysta zaatakował w kościele. Co wiemy?

Indie: młodzi muzułmanie zagrożeni radykalizacją

Wielka Brytania: koniec taryfy ulgowej dla radykalnych imamów