Szwecja: meczet może wzywać na modły, kościół nie

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Decyzja o zezwoleniu na wzywanie wiernych na modlitwę z meczetu w szwedzkim mieście Växjö już sama w sobie wywołała kontrowersyjne, a teraz okazało się, że niedalekiemu kościołowi katolickiemu odmówiono pozwolenia na używanie dzwonów.

Niedawno ogłoszono, że meczet w Växjö będzie mógł wzywać do modlitwy w piątki, pod warunkiem, że poziom dźwięku słyszanego z zewnątrz nie przekroczy 110 decybeli, a z wewnątrz 45 decybeli. Meczet stał się punktem zapalnym i wywołał mnóstwo kontrowersji – lider chadecji nakazał lokalnym politykom głosowanie przeciwko tej decyzji, a tymczasem przewodniczący jednej z organizacji żydowskich poparł meczet, argumentując, że brak zezwolenia na takie wezwanie szkodziłby integracji.

Chociaż decyzja już zapadła, to sprawa raczej nie zostanie łatwo zapomniana, w świetle informacji, że  katolicki kościół Sankt Mikaels dwukrotnie pozbawiono prawa do bicia w kościelne dzwony, argumentując, że przeszkadzałoby to mieszkańcom. Kościół znajduje się około 1,5 kilometra od meczetu. Ksiądz Ingvar Fogelqvist powiedział, że prośba o możliwość używania dzwonów kościelnych  została odrzucona w latach 90. i ponownie na początku XXI wieku. W kościele jest niewielki dzwon, który według słów księdza: „brzmi ładnie, ale nie słychać go na dużą odległość”.

Teraz, gdy pobliski meczet otrzymał zezwolenie do wzywania do modlitwy w każdy piątek, ksiądz  oznajmił, że kościół może ponownie ubiegać się o prawo do bicia w dzwony wzywające na niedzielne nabożeństwa i specjalne okazje, takie jak pogrzeby. „To kwestia sprawiedliwości i po tej decyzji przedyskutowaliśmy możliwość ponownego złożenia wniosku” – powiedział Fogelqvist. Kapłan dodał, że posiadanie takiego pozwolenia „sprawiłoby, że kościół katolicki byłby bardziej widoczny wśród lokalnej  społeczności”.

Växjö nie jest pierwszym szwedzkim miastem, które zezwala meczetowi na wzywanie do modlitwy. Meczet na przedmieściach Sztokholmu, w Botkyrka, w piątki śpiewem muezina zaprasza do modlitwy, a tamtejsza rada powiedziała, że ​​nie otrzymała żadnych skarg. Podobny przypadek jest także w Karlskronie.

Natalia Osten-Sacken, na podst. https://www.thelocal.se/20180511/swedish-town-that-approved-a-mosques-calls-to-prayer-had-previously-rejected-church-bells

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook