Szwecja: islamski ekstremizm coraz groźniejszy

Prezydent Hollande w Wielkim Meczecie w Paryżu
Bangladeshi Muslim protesters shout slogans as they burn a Swedish flag during a protest against social networking website facebook for holding a competition on caricatures of Prophet Mohammed, in Dhaka, Bangladesh, Friday, May 28, 2010. According to news reports, Swedish artist Lars Vilks has angered many Muslims by drawing highly blasphemous caricature of the Prophet. (AP Photo/Pavel Rahman)
| 12 komentarzy|
image_pdfimage_print

Według raportu rządowego islamscy ekstremiści w Szwecji stanowią coraz większe zagrożenie dla społeczeństwa. Najbardziej niebezpieczni są muzułmanie, którzy wrócili ze szkoleń wojskowych w strefach działań wojennych.

Bangladesh Protest

Raport, przygotowany pod kierunkiem Doris Hogne Rydheim, został przedstawiony minister ds. europejskich i demokracji Birgitcie Ohlsson. Stwierdzono w nim, że istnieje zwiększone ryzyko przemocy ze strony ekstremistów islamskich wymierzonej przeciwko obywatelom i społeczeństwu Szwecji.

Szwecja została uznana za „atrakcyjny cel”, zwłaszcza osoby które, zdaniem muzułmanów, obraziły lub znieważyły islam.

Raport oparto na analizie szwedzkich ruchów ekstremistycznych, które na potrzeby raportu podzielono na trzy sekcje – skrajnie lewicowy ruch autonomiczny, skrajnie prawicowy ruch białych supremacjonistów i islamscy ekstremiści kierowani pobudkami religijnymi.

W raporcie stwierdzono, że lewicowy ruch autonomiczny nadal stanowi zagrożenie dla społeczeństwa demokratycznego, a prawicowy ruch białych supremacjonistów zagrożenie dla jednostek, niemniej, w porównaniu z ostatnim raportem sprzed czterech lat, narastającym problemem społecznym są islamiści.

Wnioski z raportu pokrywają się z niedawnymi ustaleniami szwedzkich służb bezpieczeństwa Säpo. Z ustaleń Säpo wynika, że co najmniej 75 osób wyjechało ze Szwecji do Syrii z zamiarem wzięcia udziału w szkoleniu wojskowym i to oni stanowią największe potencjalne zagrożenie.

Ten rok jest wyjątkowo newralgiczny z uwagi na zbliżające się wybory we wrześniu.

Hogne Rydheim podkreśliła, że jej raport nie jest dowodem na nagłą zmianę w zachowaniu islamskich ekstremistów działających w Szwecji. Jest to raczej aktualizacja raportu z 2010 roku. Od tego czasu w Szwecji doszło do nieudanego zamachu samobójczego w Sztokholmie pod koniec 2010 roku oraz próby zamordowania artysty Larsa Vilksa.

Tłumaczenie: Agaxs

www.thelocal.se

 

 

 

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze