Szwajcaria zamyka portal dżihadystów

Portal dżihadystów w Szwajcarii
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Szwajcarskie władze zamknęły stronę internetową uważaną przez ekspertów ds. terroryzmu za jeden z głównych portali służący rekrutowaniu dżihadystów.

Strona Ansar-Ghuraba, założona przez mieszkańca miasta Yverdons-les-Bains położonego w kantonie Vaud została zamknięta po akcji policji federalnej.

Materiały zawarte na stronie były krytykowane za szerzenie propagandy oraz poszukiwania wsparcia dla Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku. Samo PI zostało wpisane na listę organizacji terrorystycznych w zeszłym miesiącu.

Komunikat na stronie głosi, że „strona została zdjęta z powodu problemów z władzami kraju”. Sama siebie opisuje jako pierwszy „wolny, niezależny oraz niesekciarski muzułmański portal społecznościowy”. Jako swojego logo używa lwa z podpisem „Żyjemy i umieramy jak lwy”.

W sierpniu tego roku założyciel strony udzielił wstępnej zgodny stacji RTS na wywiad, jednak później wycofał się ze swojej deklaracji. Tłumaczył to faktem, że jego dom został przeszukany przez policję na kilka dni przed planowanym wywiadem. W wyniku tego przeszukania strona została zamknięta. RTS dodaje także, że założyciel strony przekazywał pieniądze do Syrii.

Poczynając od sierpnia wiele stron i forów wspierających Państwo Islamskie na Facebooku, Twitterze oraz innych portalach zostało zamkniętych w Szwajcarii. Na początku października szwajcarski rząd idąc za przykładem Niemiec zakazał działalności tej grupy oraz wszelkich form wspierania jej w samej Szwajcarii, jak i poza jej granicami. Obejmuje to propagandę, zbieranie funduszy jak również rekrutację nowych członków.

Rząd federalny zdecydował się na ten ruch po informacjach na temat obecności dżihadystów w Szwajcarii, a także pod wpływem informacji o okrucieństwach popełnianych w Syrii włącznie z dekapitacją brytyjskich, francuskich oraz amerykańskich cywilów.

Trzech Irakijczyków zostało aresztowanych w Szwajcarii w marcu tego roku. Byli podejrzani o planowanie ataków terrorystycznych oraz pomoc 40 obywatelom kraju w podróży na Bliski Wschód celem wstąpienia w szeregi PI. Jak mówią przedstawiciele rządu, taki rozwój wypadków jest przykładem „wewnętrznego i zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa Szwajcarii”

Tłumaczył Severus Snape na podstawie http://www.thelocal.ch/20141112/swiss-authorities-shut-down-jihadist-website-report

Portal dżihadystów w Szwajcarii

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook