Szwajcaria przyjmie więźniów z Guantanamo

Wiezienie Wojskowe Guantanamo
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Rząd Szwajcarii zgodził się, mimo protestów Chin, na osiedlenie się w kraju dwóch Ujgurów, zwalnianych z amerykańskiego więzienia dla podejrzanych o terroryzm w bazie Guantanamo. Dzień wcześniej zgodę na osiedlenie wyraziły władze kantonu Jura.

Wiezienie Wojskowe Guantanamo
Wiezienie Wojskowe Guantanamo

Władze w Pekinie ostrzegały wcześniej rząd szwajcarski, by nie przyjmował ujgurskich więźniów z Guantanamo, nazywając ich podejrzanymi o terroryzm, którzy powinni stanąć przed chińskim wymiarem sprawiedliwości. Chińskie władze twierdzą, że obaj Ujgurzy należą do grupy o nazwie Islamski Ruch Wschodniego Turkiestanu i powinni zostać przekazani Chinom.

Szwajcaria ma „stabilne, dobre stosunki z Chinami i chcemy, aby takie pozostały” – powiedziała szwajcarska minister sprawiedliwości i policji Eveline Widmer-Schlumpf. Według niej decyzja o przyjęciu Ujgurów była podyktowana w pierwszym rzędzie względami humanitarnymi.

Działacze ujgurscy twierdzą, że w razie zwrócenia Ujgurów Chinom mogliby oni zostać wtrąceni do więzienia, torturowani, a nawet zabici.

W bazie sił morskich USA w Guantanamo na Kubie od 2002 roku przetrzymywani są ludzie podejrzewani, po zamachach z 11 września 2001 roku, o terroryzm. Obecnie przebywa tam około 190 więźniów.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze