Szwajcaria: mniej wiz dla Libijczyków

Szwajcaria drastycznie zmniejszyła liczbę wiz dla obywateli Libii. W tym roku wydano ich tylko 83, a w tym samym okresie roku ubiegłego 5 902.

hannibal-kadafiW odpowiedzi na wniosek złożony przez Komisję Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, rząd ujawnił w czwartek zakres ograniczeń wprowadzonych od czasu zatrzymania przez reżim w Trypolisie dwóch szwajcarskich biznesmenów. Mężczyźni zostali zatrzymani w Trypolisie w lipcu 2008 r., pod zarzutem niewłaściwego traktowania swoich pracowników. „Przypadkowo” odbyło się to w dzień po aresztowaniu w Genewie syna libijskiego przywódcy – Hannibala Kadafiego i jego żony Aliny.

Szwajcarskie placówki za granicą nie mają już prawa do wydawania wiz Libijczykom, a wszystkie wnioski są obecnie kierowane do Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Federalnego Biura Imigracyjnego w Genewie.

Na początku tego miesiąca, Libia wyraziła swoje niezadowolenie z europejskiej polityki ograniczania wiz dla obywateli Libii w strefie Schengen. Szwajcaria jest częścią tego obszaru i w ramach umowy może odmówić wydania wiz, które pozwalają na podróżowanie po całej, złożonej z 29 państw członkowskich strefie Schengen, także po Polsce. Stwierdzając, że większość wniosków libijskich została załatwiona odmownie, wiceminister spraw zagranicznych Libii Khaled Kaim potępił systematyczną i planową solidarność ze Szwajcarią.

JG na  podst. swissinfo.ch

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Wywlekli, wychłostali, ukamienowali

Kolejny zamach w Izraelu

Rosyjscy najemnicy zagnieżdżają się w Afryce