Szwajcaria: lider muzułmanów ekstremistą

image001
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Prokuratura szwajcarska oświadczyła, że dochodzenie w sprawie dżihadystycznej propagandy obejmuje przywódcę największej krajowej organizacji muzułmańskiej.

Biuro prokuratora generalnego prowadzi dochodzenie w sprawie Nicholasa Blancho, lidera Islamischer Zentralrat Schweiz (IZRS, Centralnej Islamskiej Rady Szwajcarii).

IZRS określiła obecną sytuację jako “upolitycznioną” i oświadczyła, że jest gotowa „zmierzyć się z oskarżeniami na sali sądowej”. Prokuratura rozpoczęła postępowanie w grudniu ubiegłego roku podejrzewając członka zarządu IZRS, obywatela Niemiec Naima Cherniego, o naruszenie „zakazu współpracy z organizacjami pokroju Al-Kaidy czy. Państwa Islamskiego”. Według prokuratury Charni przygotował “do celów propagandowych” nagranie pokazujące rejony dotkniętej wojną Syrii”, w których nie „dystansuje się wystarczająco od działań Al.-Kaidy”.

Według prokuratury generalnej dochodzenie „uwzględni przewodniczącego oraz jednego członka komisji IZRS” – rzecznika prasowego organizacji Qaasima Illi. Prokurator Generalny Michael Lauber powiedział, że jest to sprawa „o najwyższym priorytecie, ponieważ prokuratura pragnie poznać jak funkcjonuje wolność słowa w odniesieniu do zbrodniczej propagandy terrorystycznej”.

Nagranie Cherniego zawiera wywiad ze członkiem dzihadystycznego stowarzyszenia Jaysh al-Fath (Armia Najeźdźców), które zalicza się do powiązanego z Al-Kaidą Frontu an-Nusra, przemianowanego na Fatah al-Sham. Autor tłumaczył, że nakręcił film dokumentalny, a nie propagandowy. IZRS nadal promuje nagranie, które obejrzeć można na YouTubie. W ciągu ostatniego roku wyświetlono je 100 tysięcy razy. Prokurator Lauber wyraził nadzieję, że sprawa trafi do sądu karnego w przyszłym roku.

aQ na podst.: http://indianexpress.com/

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze