Sześć krajów weźmie część imigrantów ze statku, któremu Włosi odmówili wejścia do portu

Premier Włoch poinformował, że sześć krajów Unii: Francja, Niemcy, Portugalia, Hiszpania, Rumunia i Luksemburg, zgodziło się wziąć część ze 134 imigrantów, przebywających na pokładzie statku „Open Arms” („Otwarte ramiona”), któremu włoski minister spraw wewnętrznych odmówił prawa przybicia do portu. Chociaż sąd włoski unieważnił rozporządzenie ministra, to statek znajdujący się u wybrzeży włoskiej wyspy Lampedusa, nie wszedł do portu, przypuszczalnie w obawie przed ostatnio uchwalonym prawem, przewidującym wysokie kary za wpłynięcie do portu bez zezwolenia.

Nie wiadomo, jak wielu imigrantów zgodziło się sześć krajów rozdzielić między sobą. Ze statku, który od początku sierpnia  oczekuje na włoskie zezwolenie, ewakuowano już do Włoch kilkanaście chorych osób. Fundacja hiszpańska, będąca właścicielem statku, odmówiła skierowania go do Libii, skąd wypłynęli imigranci. (g)

Źródło: euobserver.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom

Pakistan pogrąża się w islamskim fanatyzmie