Statek z imigrantami dostał pozwolenie na przybicie do Włoch

Po raz pierwszy od 14 miesięcy statek z imigrantami wyłowionymi na Morzu Śródziemnym zawinął legalnie do włoskiego portu, na wyspie Lampedusa. Na pokładzie statku „Ocean Viking” należącego do organizacji SOS Mediterranee znajduje się 82 imigrantów, ale tylko ośmiu (dziesięć procent) ma zostać we Włoszech. Rząd włoski porozumiał się z Francją i Niemcami, które mają wziąć po 25 procent imigrantów; nie wiadomo, jakie jeszcze kraje zgodziły się wziąć pozostałych.

Poprzedni rząd włoski nie zgadzał się przyjmować statków z imigrantami, ale nowy, powołany we wrześniu gabinet koalicji Ruchu 5 Gwiazd i Partii Demokratycznej ma inny pomysł. Chce pozwalać na przybijanie do portu statkom z imigrantami ale jednocześnie doprowadzić do stałego porozumienia o dalszym przesyłaniu tych imigrantów do kilku krajów Unii: Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Malty i Rumunii. (g)

Źródło: thelocal.it

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom