Szefowa Home Office: uchodźców odsyłać do domu

Theresa May i premier David Cameron
| 9 komentarzy|
image_pdfimage_print

Zdaniem Theresy May, brytyjskiej minister spraw wewnętrznych, unijny plan UE relokacji imigrantów będzie ich tylko zachęcał do przybywania na nasz kontynent.

Theresa May i premier David Cameron
Theresa May i premier David Cameron

May powiedziała, że ubiegających się o azyl przybyszów zza Morza Śródziemnego należy odsyłać do domu. Unijny program rozdzielania ich po państwach członkowskich jedynie zachęci przemytników i skłoni więcej imigrantów do odbycia niebezpiecznej podróży morskiej, która kosztowała już życie tysięcy ludzi. May uważa również, że większość stanowią imigranci ekonomiczni, a nie uchodźcy z krajów ogarniętych konfliktami, takich jak Libia albo Syria.

„Ludzie mówią o uchodźcach, jeśli jednak przyjrzymy się przekraczającym Morze Śródziemne, to najwięcej z nich pochodzi z krajów takich, jak Nigeria, Somalia i Erytrea. To są imigranci ekonomiczni oraz ludzie, którzy zapłacili gangom za przetransportowanie ich z Afryki w niebezpiecznych łodziach, a których trzeba następnie ratować”, mówiła May w BBC. „Musimy rozwiązać problem przemytu ludzi i gangów, a także współpracować z ludźmi z tych państw, żeby nie czuli, że muszą przybyć do Europy.”

Jej komentarze były odpowiedzią na plany UE przyjęcia przez Wielką Brytanię sześćdziesięciu tysięcy osób ubiegających się o azyl, czyli dwa razy więcej niż obecnie. Plan ten upadł w wyniku sprzeciwu nowego rządu konserwatystów, którzy obiecali twardą rewizję polityki imigracyjnej. Przywódcy Komisji Europejskiej musieli wycofać się ze swoich planów w świetle sprzeciwu Theresy May. Rzeczniczka Natasha Bertaud przyznała, że Wielka Brytania, Irlandia i Dania są zwolnione z dostosowywania się do rozporządzeń w sprawach azylów oraz imigracji. „Wielkiej Brytanii – oznajmiła rzeczniczka – nie będą obowiązywały prawa zaproponowane przez Europejski Wydział ds. Migracji, chyba że przyjmie je dobrowolnie.”

Bruksela zaproponowała politykę rozdzielania imigrantów równomiernie po wszystkich państwach członkowskich – o ich liczbie miały decydować PKB, populacja danego kraju, stopa bezrobocia oraz liczba przyjmowanych wcześniej osób ubiegających się o azyl.

Minister May stanowczo oznajmiła, że Zjednoczone Królestwo będzie przyjmować uchodźców tylko i wyłącznie dobrowolnie. Jej zdaniem wielu z nich to imigranci ekonomiczni, a nie ludzie uciekający przed wojnami w Libii i Syrii. „Nie zgadzam się z sugestią Federici Mogherini (przedstawicielka UE ds. polityki zagranicznej – red), że żaden z imigrantów zatrzymanych na morzu nie powinien zostać odesłany wbrew jego woli. Takie podejście zachęci jeszcze więcej ludzi z obszaru Morza Śródziemnego do zaryzykowania życia” – powiedziała May gazecie „The Times”.

Veronica Franco, na podstawie: www.dailymail.co.uk

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook