Szef MI5 ostrzega przed poważnymi atakami

Dyrektor generalny MI5 Andrew Parker
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Dyrektor generalny MI5, Andrew Parker powiedział, że „grupa czołowych terrorystów Al-Kaidy w Syrii” planuje „wymierzone przeciwko Zachodowi ataki mające doprowadzić do masowych ofiar”.

W jednym z rzadkich publicznych wystąpień brytyjskiego szefa wywiadu, które miało miejsce w siedzibie agencji w Londynie, Parker zwrócił uwagę na wyzwania stojące przed Wielką Brytanią w 2015 roku w związku z terroryzmem. Jak powiedział, ataki są często wymierzone w „systemy transportowe lub strategiczne cele”, przy czym „wiemy na przykład, że grupa głównych terrorystów Al-Kaidy w Syrii planuje wymierzone przeciwko Zachodowi ataki mające spowodować masowe ofiary”. Uważa się, że Parker miał na myśli grupę Khorasan, którą tworzą doświadczeni członkowie Al-Kaidy.

22 września przeprowadzono przeciwko Khorasan naloty, zainicjowane przez USA na podstawie ocen wywiadowczych, mówiących, że grupa planuje dokonanie w najbliższym czasie ataku w USA lub Europie.

Jak zauważył Parker, MI5 koncentruje się coraz bardziej na Syrii, wskazując, że „znaczny odsetek” Brytyjczyków, „około 600″, którzy się tam udali, dołączył do Państwa Islamskiego. „To przede wszystkim rosnące zagrożenie ze strony Syrii – nie tylko ISIL – które doprowadziło ostatniego lata Joint Terrorism Analysis Centre do podniesienia poziomu zagrożenia międzynarodowym terroryzmem z „istotnego” do „poważnego”.

Określenie „poważny” jest opartym na faktach szacunkiem oznaczającym, że atak na Wielką Brytanię jest „wysoce prawdopodobny”.

Dyrektor generalny MI5 Andrew ParkerParker wyjaśnił, że IS stanowi potrójne zagrożenie dla Wielkiej Brytanii: 1) obywatele brytyjscy stali się celem ataków i zostali zamordowani na terenie Syrii; 2) brutalni ekstremiści w Wielkiej Brytanii są zachęcani do przeprowadzania ataków wewnątrz kraju; 3) propaganda Państwa Islamskiego stara się sprowokować osoby znajdujące się na Wyspach do przeprowadzania ataków w Wielkiej Brytanii.

„Wiemy, że nie możemy mieć nadziei na zapobieżenie wszystkiemu”, przyznał Parker, ale powiedział, że służby bezpieczeństwa takie jak MI5 będą robiły co w ich mocy. Ujawnił przy tym, że niedawno udaremniono w Wielkiej Brytanii trzy planowane ataki terrorystyczne.

BL na podst. http://www.gopusa.com/news/2015/01/09/mi5-chief-warns-of-planned-mass-casualty-attacks-in-west/?subscriber=1

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze