„Szczeniaki kalifatu” mają atakować w Europie

Pojmany w Syrii w 2017 r. przez Wolną Armię Syrii (FSA) i wydany francuskim władzom dżihadysta Jonathan Geffroy po przesłuchaniach przez Dyrekcję Generalną ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego wyjawił plany ISIS związane z Francją i Europą. 

Geffroy w rozmowach z francuskim służbami wywiadowczymi poinformował o swojej znajomości z braćmi Clain – Jean-Michelem i Fabienem – najbardziej poszukiwanymi francuskimi terrorystami ISIS, którzy opowiedzieli mu o planach organizacji dotyczących Francji. Geffroy rzucił światło na zamachy z Brukseli z 2016 r. twierdząc, że nie były wcześniej planowane, lecz stanowiły reakcją na aresztowanie terrorysty Salaha Abdeslama, odpowiedzialnego za atak na paryski klub Bataclan.

Prawdziwym celem komórki francuskich dzihadystów miały być francuskie elektrownie atomowe, które planowano zaatakować z użyciem ładunków wybuchowych przymocowanych do samochodów.

Terrorysta wyjawił, że organizacja zamierza wysyłać do Europy młodych żołnierzy przebranych za nieletnich uchodźców w celu dokonania zamachów terrorystycznych. O takim zamiarze Państwo Islamskie wspominało już w 2015 r., mówiąc o „szczeniakach kalifatu” i emitując nagrania wideo z udziałem młodych bojówkarzy dokonujących egzekucji na osobach podejrzanych o szpiegostwo.

Geffroy powiedział, że w bitwach na froncie brał udział tylko dwukrotnie, w Aleppo i w Ramadi. Twierdzi, że w trakcie starć sam ani razu nie strzelał, i że chciałby wrócić do „normalnego życia” we Francji. Oskarżony o udział w kryminalnym spisku, obecnie oczekuje w kraju na proces. Za współpracę z francuskimi służbami i obszerne zeznania Państwo Islamskie nałożyło na niego fatwę, przypieczętowaną ponoć przez samego przywódcę organizacji, Abu Bakra al-Baghdadiego.

Bohun, na podst. https://www.lexpress.fr

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign