Sytuacja koptyjskich chrześcijan w Egipcie

| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Wolff Bachner

29 marcia “Inquisitr” opublikował wywiad z Raymondem Ibrahimem na temat losu egipskich chrześcijan, Koptów. Wstęp oraz posłowie napisane zostały przez Wolff Bachnera, który ten wywiad przeprowadził.

Większość z nas, na Zachodzie, ma niewielką wiedzę na temat tego, jak wygląda życie chrześcijan w muzułmańskim świecie. Weźmy na przykład Koptów, którzy byli kiedyś dominującą religijną grupą Egipcie. Poprzednio ostoja swego kraju, obecnie żyje jako uciskana mniejszość, której odmówiono wolności religijnej i równego status życia Egiptu. Rutynowo odmawia się im zatrudnienia w ważnych miejscach, nie wolno im zajmować stanowisk w egipskiej służbie cywilnej, domawia się budowy nowych kościołów, a nawet sama prośba o renowację istniejących, które tego bardzo wymagają, może prowadzić do wybuchów okrutnej przemocy muzułmanów przeciwko nim. Ostatnio, odezwały się nawet nawoływania do przywrócenia pobierania Jizya od Koptów, podatku, który Koran zaleca muzułmanom pobierać od wszystkich nie muzułman, gdziekolwiek muzułmanie rządzą.

Zadaliśmy Raymondowi Ibrahimowi kilka pytań, aby dać naszym czytelnikom właściwy obraz sytuacji w Egipcie. Raymond jest synem koptyjskich chrześcijan, urodził się w Egipcie i wiedzę o sytuacji Koptów żyjących pod islamem ma z pierwszej ręki. Jest bardzo cenionym specjalistą do spraw Bliskiego Wschodu i islamu, jest Shillman Fellow at the David Horowitz Freedom Center (specjalna pozycja udzielona profesorowi w imieniu innego profesora, tut. Pana Shillmana –przyp.tłum.) oraz członkiem Middle East Forum. Powszechnie publikowany jako autor, najlepiej znany z ksiązki „The Al qaeda Reader” (Doubleday, 2007), wykłada gościnnie na wielu uniwersytetach, w tym National Defense Intelligence College. Raymond informuje również rządowe agencje, takie jak U.S. Strategic Command oraz Defense Intelligence Agency. Wśród innych mediów pojawia się również na Inquisitr. Com, MSNBC, Fox News, C-SPAN, PBS, Reuters, Al-Jazeera, CBN, oraz NPR. Płynnie mówi po arabsku, studiował Koran oraz badał liczne starożytne islamskie dokumenty w
oryginalnym języku. Największy zbiór jego artykułów znajduje się na http://www.raymondibrahim.com. Oto wywiad przeprowadzony z Raymondem Ibrahimem”

1. Kim są koptyjscy chrześcijanie i jaka jest ich historia?

Raymond Ibrahim: Koptowie są rdzennymi mieszkańcami Egiptu, zamieszkiwali tam przed arabsko-muzułmańską inwazją około 641 roku. Wyraz „Kopt” oznacza po prostu „Egipcjanin”, niemniej ponieważ wszyscy Egipcjanie byli VII w. chrześcijanami, Egipt był głównym chrześcijańskim centrum, podobnie jak Aleksandria współzawodnicząca z Rzymem o kościelne przywództwo. „Kopt” jest również synonimem „chrześcijanina”. W skrócie: Wyraz „Kopt” jest podobny do „Żyd” – oba swym znaczeniem obejmują zarówno ludzi jak i religię. Tradycja mówi, że św. Marek, autor ewangelii tego samego imienia, nawrócił egipskich pogan w Iw. Do IIIwieku chrześcijaństwo było dominującą religią, i w VII wieku, gdy islam rozsadził ten kraj, główną religią było chrześcijaństwo.

2. Kiedy zaczęły się prześladowania Koptów i dlaczego?

Raymond Ibrahim: Prześladowania zaczęły się wraz z islamską inwazją. Prawdą jest, że w tym czasie Koptowie byli już prześladowani od dziesięcioleci przez Bizantyjskie Imperium, co było spowodowane doktrynalnymi sporami. Niemniej, wraz z nadejściem islamu prześladowania przybrały inny kształt i stawały się coraz gorsze, aż do współczesnego okresu i ery kolonializmu. Po pierwsze: ponieważ Koptowie byli większością w Egipcie, byli po prostu uważani za niższą rasę i bardzo obciążani podatkami oraz „krótko trzymani” przez ich muzułmańskich panów. Po latach ich status zostało skodyfikowany przez to jest uważane za islamskie boskie i niezmienne prawo – szariat.

3. Jak wygląda życie Koptów w dzisiejszym Egipcie?

Raymond Ibrahim: W Egipcie jest około 10milionów Koptów, z grubsza 12% populacji. Nie jest to mało znacząca ilość. W rzeczywistości na całym Bliskim Wschodzie Koptowie stanowią największą chrześcijańską mniejszość. Konsekwencją jest to, że przeciętny Kopt nie jest codziennie „prześladowany”, niemniej pewne codzienne formy dyskryminacji są powszechne (na przykład wyłącznie muzułmanie otrzymują zatrudnienie do najlepszych prac i tak dalej). Problemem jest jednak to, że tego rodzaju prześladowania, które miały miejsce stulecia temu, na przykład stałe ataki na kościoły, wzrastają ilościowo, co nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę ogólną islamizację Egiptu w ciągu ostatnich dekad, co osiągnęło kulminację wraz z pojawieniem się islamistów, którzy kiedyś siedzieli w więzieniach za swoje ekstremistyczne poglądy, a teraz mają miejsca w egipskim parlamencie.

Więcej na: poznajpana.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze