Syria: rekord Guinessa na przekór wojnie

Makhoul przy swoim muralu
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Syryjski artysta Moaffak Makhoul ustanowił rekord Guinessa tworząc w Damaszku największy mural z materiałów przeznaczonych do wyrzucenia.

Guiness poinformował na swoim facebookowym profilu, że Makhoul i jego zespół ukończyli mural w styczniu, na dwa miesiące przed trzecią rocznicą wybuchu konfliktu w Syrii. Wpis mówi, że jest to ”największy mural utworzony z recyklowanych materiałów, o łącznej powierzchni 720 metrów kwadratowych”. Moaffak Makhoul i jego sześciosobowy zespół utworzyli go w dzielnicy Damaszku Al Mazzeh. Jest to najnowocześniejsza i najdroższa dzielnica w stolicy Syrii, a mur, na którym tworzył Mahoul, biegnie wzdłuż głównej drogi w centrum miasta.

Do stworzenia muralu została użyta kolorowa mieszanina, na którą składały się resztki starych aut, koła od rowerów, sprzęty kuchenne, rury, puszki po napojach, lustra i ceramika.

”Rozpoczęliśmy pracę w październiku, czułem wewnętrzną potrzebę, aby dac coś mojemu krajowi, aby Syryjczycy stali się znani ze swojej miłości do piękna, życia i natury” powiedział twórca AFP.

Makhoul przy swoim muralu
Makhoul przy swoim muralu

Rajaa Wabi, która również pracowała przy muralu, powiedziała, że gospodynie domowe były bardzo pomocne i zaopatrywały zespół w domowe odpadki potrzebne do budowy. Dodała, że ”wiele osób przybyło z obszarów ogarniętych wojną, aby podarować klucze do mieszkań lub inne rzeczy osobiste”.

W rezultacie powstała tętniąca życiem kompozycja, która przyciąga ludzi. ”Wszyscy przychodzą aby go obejrzeć, ten mural zjednoczył Syryjczyków na nowo”, dodaje Rajaa. Souheil Amayri, profesor pomagający twórcom, powiedział, że celem jego stworzenia było przywrócenie nadziei w Syrii, gdzie w walkach zginęło 146.000 ludzi, a miliony zostały uchodźcami. ”Mural dał nam znowu nadzieję. Damaszek jest poraniony i smutny… a stworzenie czegoś pięknego z odpadków oznacza, że możemy odbudować swoją ojczyznę niezależnie od skali zniszczeń”.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Tłumaczenie: Severus-Snape

Źródło: http://www.yourmiddleeast.com/culture/syria-artist-sets-guinness-record-in-damascus_22614

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook