Syn imigrantów oskarżony w Austrii o nakłanianie dziecka do zamachu terrorystycznego

19-letni syn imigrantów z Albanii, urodzony w Austrii, został oskarżony o nakłanianie 12-letniego chłopca z Niemiec do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego. Chłopiec jest urodzonym w Niemczech synem imigrantów z Iraku i pod wpływem instrukcji Albańczyka przygotował dwie bomby na bożonarodzeniowy jarmark w 2016 w Ludwigshafen. Pierwsza bomba nie wybuchła a druga została zauważona przez przechodnia i rozbrojona. Chłopiec znajduje się w ośrodku dla nastolatków.

Albańczyk zradykalizował się w więzieniu, do którego trafił w wieku lat 16 za rabunek, a następnie w meczetach, które odwiedzał i w 2016 nagrał film, w którym przysięgał wierność Państwu Islamskiemu. Aresztowano go w styczniu 2017. (g)

Źródło: thelocal.at

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom