Obchodzony 1 lutego Światowy Dzień Hidżabu staje się w coraz bardziej dniem, w którym ścierają się argumenty zwolenników i przeciwników obowiązkowego noszenia chusty przez muzułmanki.
Dzień Hidżabu wymyśliła w 2013 roku Nazma Khan, mieszkająca w USA emigrantka z Bangladeszu, aby „uczcić kobiety, które decydują się na noszenie hidżabu i życie w skromności”. Dzień Hidżabu ma uczyć tolerancji dla innych religii, a niemuzułmanki dla poparcia hidżabu powinny same tego dnia też nosić chustę. Nazma Khan chodziła do liceum w Nowym Jorku dziesięć lat po zamachach z 11 września i w szkole była jedyną dziewczynką w chuście, wyzywaną przez innych uczniów.
Najnowszy dzień przebiega pod hasłem „Stop hidżabofobii” (#stophijabophobia). „Skończenie z hidżabofobią da kobietom siłę, żeby nie tłumaczyć się ze swojej tożsamości. Da im pozwolenie, by czuły się bezpieczne w miejscach publicznych, by swobodnie wyznawały religię i oddawały się Bogu” piszą na Tweeterze z okazji Dnia Hidżabu organizatorki.
Głównym wydarzeniem Dnia, ogłoszonym na stronie organizacji World Hijab Day jest konferencja, na której wygłaszane mają być wykłady: „Demonizacja hidżabu w mediach”, „Politycyzacja hidżabu”, „Hidżb, historia miłosna” oraz „Dekodowanie hidżabu jako symbolu opresywnej narracji”.
Działania prohidżabowych aktywistek nie są bezowocne. W 2017 roku stan Nowy Jork uznał Dzień Hidżabu za święto; w tym samym roku Izba Gmin zorganizowała z okazji Dnia imprezę, na którą przybyła ówczesna premier Theresa May. Z okazji Dnia Hidżabu Koalicja Nigeryjskich Muzułmanek wezwała do dokonania przeglądu strojów obowiązujących w różnych profesjach, aby umożliwić muzułmankom w dowolnym zawodzie noszenie chusty. Jak powiedziała prawniczka z Koalicji, Ruqayyah Dindi, „To nie jest opcja, bo jeśli kobieta wyznaje islam, noszenie hidżabu jest jej nakazane przez Stworzyciela nieba i ziemi. To jest jej religijny obowiązek”.
O ile sytuację z Nigerii, gdzie połowa ludności jest muzułmańska, można zrozumieć, to trudniej pojąć decyzję parlamentu Filipin, kraju niemal całkowicie chrześcijańskiego, walczącego z separatystyczną partyzantką islamistyczną, który uchwalił w poprzednim tygodniu ustawę o uznaniu 1 lutego za Narodowy Dzień Hidżabu. Święto to ma „szerzyć zrozumienie dla tradycji muzułmańskiej”. Ustawa ma „zachęcać do noszenia hidżabu, usuwać niezrozumienie hidżabu, powstrzymywać dyskryminację hidżabu, chronić wolność i praktykowanie religii i sprzyjać akceptacji i uznaniu dla różnorodności w wyrażaniu religii”.