Sukces przeciwników imigracji w Danii

Kristian Thulesen Dahl
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print
Kristian Thulesen Dahl
Kristian Thulesen Dahl

Antyimigracyjna Duńska Partia Ludowa (Dansk Folkeparti) otrzymała 21% głosów, stając się drugą partią w nowym parlamencie.

Centrowo-prawicowa koalicja, do której ta partia należy, będzie miała większość parlamentarną i stworzy rząd.

Partia Ludowa zdecydowanie przeciwna jest dalszemu przyjmowaniu imigrantów spoza Unii, a jednocześnie wypowiada się za ograniczeniami świadczeń socjalnych dla imigrantów. Jej partner w koalicji wyborczej, Liberałowie (Venstre), jest podobnego zdania – jak powiedział przedstawiciel partii w wystąpieniu powyborczym: „Będziemy domagali się kontroli napływu uchodźców”.

Wprawdzie najwięcej głosów (27%) zdobyła rządząca dotychczas Partia Socjaldemokratyczna, ale jej koalicja nie zdobyła większości i po czterech latach będzie musiała oddać władzę. Nie jest jasne, kto stanie na czele nowego rządu – najbardziej prawdopodobnym kandydatem był lider trzeciej partii, Liberalnej, należącej do tej samej koalicji co Partia Ludowa, ale jej wynik w wyborach (19%) jest o 7 punktów procentowych gorszy niż w wyborach poprzednich. Z kolei lider Partii Ludowej może być jako premier nie do zaakceptowania przez pozostałe partie koalicji.

Nie wiadomo nawet, czy formalnie ta partia wejdzie do rządu, bo jak powiedział jej przywódca Kristian Thulesen Dahl, „zastanawiają się nad najbardziej skutecznym sposobem wcielenia w życie postulatów Partii Ludowej”.

gl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze