„Stawką jest zagrożenie nuklearnym wyścigiem”

iran-bron-masowego-razenia
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Niemiecki minister obrony Karl-Theodor zu Guttenberg zarzucił władzom Iranu, że poprzez „retoryczne wybiegi” próbują zyskać na czasie w sporze z Zachodem wokół kontrowersyjnego programu wzbogacania uranu.

– Iran kontynuuje swoje przedstawienie – ocenił Guttenberg w kuluarach Monachijskiej Konferencji o Bezpieczeństwie.

Niemiecki polityk skomentował w ten sposób piątkowe wystąpienie szefa irańskiej dyplomacji Manuszehra Mottakiego. Powiedział on, że Teheran widzi spore szanse na porozumienie ze światowymi mocarstwami w sprawie wymiany irańskiego niskowzbogaconego uranu na przetworzone paliwo, które mógłby wykorzystywać w produkcji medycznych izotopów.

Dodał jednak, że konieczne jest doprecyzowanie warunków kompromisu. Jak ocenił, wymiana musi odbywać się równocześnie, należy doprecyzować też m.in. ilość uranu, który miałby zostać wysłany za granicę.

Wystąpienie Mottakiego spotkało się ze sceptyczną reakcją uczestników monachijskiej konferencji.

– Drzwi dla dyplomatycznego rozwiązania pozostają dla Iranu otwarte – pomimo mylącej przekory ze strony Teheranu, która zmusza nas do podjęcia wspólnych działań w celu zwiększenia presji – oświadczył doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa James Jones.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze