Spisek wewnątrz Państwa Islamskiego w Mosulu, egzekucja spiskowców

W Mosulu, największym mieście Iraku zajmowanym przez Państwo Islamskie (ISIS), jego władze wykryły spisek, który miał ułatwić armii irackiej zajęcie miasta w nadchodzącej ofensywie. Przywódcą spisku był doradca „kalifa” Państwa Islamskiego al Baghdadiego, spiskowcy mieli w czasie ofensywy zaatakować wewnątrz miasta oddziały ISIS. 58 osób schwytanych  przez Państwo Islamskie zostało utopionych i pogrzebanych na wysypisku śmieci.

W październiku miała się zacząć ofensywa na Mosul armii irackiej, wspomaganej przez milicje szyickie i samoloty amerykańskie. Zajęcie Mosulu praktycznie zlikwiduje iracką część Państwa Islamskiego, które zaminowało ulice, zbudowało pod miastem tunele i wykorzystuje dzieci do szpiegowania.

Spisek w szeregach własnych wojsk świadczy o upadającej wierze zwolenników Państwa Islamskiego, że uda im się stawić skuteczny opór. (g)

Źródło: Reuters

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom