Władze okręgu szkolnego gminy Jönköping w Szwecji wywołały oburzenie za porozumienie się z lokalnymi grupami muzułmańskimi, gwarantujące islamskim uczniom specjalne traktowanie.
Muzułmanów zapewniono, że będą mogli odmówić udziału w wycieczkach szkolnych mających w programie nocleg oraz że muzułmańskie dziewczynki nie będą musiały rozebierać się do naga podczas kąpieli pod szkolnym prysznicem.
Aktywiska Bahareh Andersson zajmująca się prawami kobiet tak skomentowała ten fakt na opiniotwórczym portalu Newsmill: „Byłam zaszokowana, gdy to przeczytałam. Jak szkoły tak beztrosko mogą zmuszać dzieci do jeszcze większej segregacji oraz społecznego wykluczenia? (…) Są to nie tylko wyjątki dotyczące jedzenia, ale także odstępstwa od praw człowieka. Dzieci od najmłodszych lat są uczone, że segregacja płci jest czymś naturalnym, a miłość bez ślubu jest grzechem i jest niemoralna. Dlaczego ludzie chcą, aby dzieci imigrantów byli indoktrynowane przez wartości pochodzące ze średniowiecza?”.
Sprawą zajęła się szwedzka organizacja non-profit „Nigdy nie Zapomnimy Peli oraz Fadime” (Glöm aldrig Pela och Fadime – GAPF), zajmująca się informowaniem imigrantek o przysługujących im w Szwecji prawach. Według GAPF umowa ta przyczyni się do nadmiernej kontroli uczniów oraz ograniczenia ich wyborów życiowych. Porozumienie zawarto w 1994 roku i było ono okresowo weryfikowane przez lata. Najnowsze poprawki, nanoszone w czerwcu 2011 r, opisują jak szkoły powinny się zachowywać w czasie Ramadanu oraz świąt religijnych.
Władze gminy w wywiadzie dla agencji prasowej TT oznajmiły, że umowa będzie dokładnie sprawdzona, aby upewnić się czy jest zgodna z prawem szwedzkim i może zostać zmieniona „lub nawet unieważniona”.
GAPF sprawdza natomiast, czy podobne umowy były podpisane w innych gminach. „Szkoła często zapewnia tym dzieciom trochę przestrzeni i odpoczynku od ciągłej kontroli”, powiedziała szefowa GAPF, Sara Mohammad. „Nie ma tam tych wszystkich braci czy kuzynów, którzy nieustannie sprawdzają ich zachowanie. Dzieci nie rodzą się z przekonaniami religijnymi, to raczej tradycyjne wierzenia ich rodziców wymuszają na nich pewne postawy. Szkoła powinna być środowiskiem neutralnym”. Mohammad dodała, że zamierza złożyć doniesienie na policji przeciwko gminie za niedopatrzenia w pełnieniu urzędu. (p)
Opracowanie Tom
http://www.thelocal.se/40788/20120511/