Śmierć za miłość

Sądy szarii
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Talibowie z Afganistanu dokonali publicznej egzekucji pary młodych ludzi. Według nich para próbowała dopuścić się nierządu.

Mężczyzna, 21 lat i kobieta, lat 18, zostali zabici w poniedziałek u wejścia do meczetu, w południowozachodniej prowincji Nimroz ( to region, w którym Talibowie mają silne wpływy, a rząd nie ma do niego dostepu).

Sądy szariiZarządca prowincji, Ghulam Dastageer Azad, powiedział gencji AFP, że egzekucja nastąpiła w skutek dekretu lokalnych władz religijnych i że jest hańbą dla islamu. Nieżonaty mężczyzna i niezamężna kobieta, którzy się kochali i chcieli poślubić, musieli uciekać, ponieważ ich rodziny nie chciały się zgodzić na małżeństwo – powiedział Azad.

Według władz para zamierzała uciec do Iranu, lecz była śledzona przez bojowników. Zmuszono ją do powrotu do rodzinnej wioski w okręgu Khash Rod.

Trzej mułowie talibscy przyprowadzili ich do miejscowego meczetu i nałożyli na nich fatwę (wyrok religijny), skazując na śmierć. Publiczna egzekucja została wykonana u wejścia do meczetu – powiedział zarządca.

Według niego istnieją pewne przesłanki aby sądzić, że rodziny młodych były powiązane z Talibami. Nie udało się jednak skontaktować z Talibami, żeby zdementować lub potwierdzić zarzuty.

Talibowie rządzili Afganistanem od 1996 do 2001 roku. W tym czasie udało im się wprowadzić surową interpretację prawa szariatu, włączając w to publiczne egzekucje i chłosty. Niezamężnym kobietom i mężczyznom nie można było rozmawiać i spotykać się w miejscach publicznych, a kobiety nie mogły opuszczać domów bez obecności męskiego członka rodziny. Dodatkowo zabraniano dziewczynkom uczęszczania do szkół.

Tak zwane „honorowe zabójstwa”, popełniane z dala od ław sądowych, były szeroko rozpropagowane w Afganistanie i przeprowadzane często na życzenie konserwatywnej rodziny, rozgniewanej „występkiem” jej członka – najczęściej dziewczyny – zazwyczaj, gdy nie chciała poślubić kandydata wybranego przez krewnych.

W ostatnich trzech latach Talibowie zwiększyli swoją strefę wpływów i obecnie sprawują kontrolę nad odległymi obszarami, gdzie nie ma dostatecznej ilości sił koalicyjnych.

Xenia na podst. BBC

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook