Senator kontra szariat

Bill Ketron
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print


Senator Bill Ketron, republikanin z Murfreesboro (Tennessee), bronił niedawno projektu współtworzonej przez siebie ustawy skierowanej przeciwko szariatowi, argumentując, że jest ona wymierzona w terroryzm i nie ingeruje w sferę duchową. Projekt został zaatakowany przez CAIR, powiązaną m.in. z Hamasem Radę Stosunków  Amerykańsko-Islamskich.

Bill Ketron

„Ustawa dotyczy wyłącznie jednej części szariatu, która jest ściśle polityczna w swojej naturze i która wpływa na, i łączy się z, bardzo rzeczywistymi, istotnymi kwestiami związanymi z bezpieczeństwem mieszkańców Tennessee” – oświadczył Ketron. „Ta ustawa w żaden sposób nie plasuje się pomiędzy religijnymi prawidłami islamu.”

Ustawa senatu nr 1028, współsponsorowana przez senatora Jima Tracy’ego, republikanina z okręgu Shelbyville, jest zaprojektowana po to, by chronić obywateli Tennessee, „włącznie z tymi, którzy zajmują się pokojowym praktykowaniem islamu”, przed radykałami – twierdzi Ketron. Przypomniał przy tym przypadek Carlosa Bledsoe z Memphis, który powiedział, że podążał ścieżką „dżihadu”, kiedy zabił funkcjonariusza wojskowej placówki rekrutacyjnej w Arkansas.

Saleh Sbenaty, członek Ośrodka Islamskiego w Murfreesboro, powiedział, że projekt Ketrona jest problematyczny. Pojawił się w momencie, kiedy okręg Rutherford broni się w sprawie sądowej o zatwierdzenie planowanego miejsca pod budowę nowego meczetu w pobliżu Bradyville Pike, na południe od Murfreesboro. „Skoro USA PATRIOT Act* nie był dostatecznie dobry, to stworzą surowsze prawo? Czy stworzą prawo przeciwko [rytualnemu] myciu stóp?” – pytał Sbenaty, profesor wydziału Technologii Inżynierii na MTSU. „Wiem, że za tą ustawą antyszariacką stoi ukryty plan, ale faktycznie jest to legislacja przeciwko myciu stóp”, dodał Sbenaty, który dorastał wraz z chrześcijańskimi przyjaciółmi w Damaszku, zanim przeniósł się do Tennessee w 1982 roku i został amerykańskim obywatelem. „Myślę, że pan Ketron lubi śmierdzące stopy w Tennessee. Czymkolwiek jest jego fetysz, to sprawa pomiędzy nim a jego partnerką. To nie jest coś, co chcemy stosować w Tennessee.”

Ketron oświadczył, że ustawa została ukształtowana na wzór federalnego prawa o nazwie Material Support, które zostało poparte przez Sąd Najwyższy USA jako konstytucyjne.
Zawiera ono trzy kluczowe prawa:
•    Daje prokuratorowi generalnemu prawo do opisania „organizacji szariackiej” jako ugrupowania, którego intencją jest angażowanie się w dżihad wynikający z szariatu i przybierający postać przemocy i działalności przestępczej.
•    Definiuje materialne wsparcie jako przepływ finansowej lub materialnej pomocy lub porad odnośnie działań terrorystycznych i oznajmia, że osoby popierające w ten sposób organizacje terrorystyczne mogą być ścigane, obłożone grzywną lub karą pozbawienia wolności na okres 15 lat.
•    Sankcjonuje również powództwo cywilne przeciwko terrorystom w wypadku wyrządzenia szkody osobie, bądź mieniu i majątkowi skutkiem aktu terroryzmu.

Na każdą instytucję finansową, która nie zastosuje się do powyższego prawa, nałożona byłaby grzywna w wysokości $50’000 za każde wykroczenie. Wersja tej legislacji forsowana w Izbie Reprezentantów sponsorowana jest przez Judda Matheny’ego, republikanina z okręgu Tullahoma.

Pomimo słów Ketrona, że ustawa nie ma na celu wyjęcia spod prawa możliwości przestrzegania szariatu, projekt stwierdza: „Szariat, tak jak jest zdefiniowany i rozumiany przez tradycyjnych i posiadających autorytet w tej kwestii uczonych i liderów, jest legalno-polityczno-militarnym systemem doktryn połączonym z pewnymi religijnymi przekonaniami; ponadto, szariat w ujęciu historycznym i tradycyjnym jest oparty na pełnym kodeksie prawa i prawoznawstwie, określanym odpowiednio ‘fiqh’ oraz ‘usul al-fiqh’, regulując tym samym wszystkie aspekty osobistego i społecznego życia oraz polityki wśród podlegających mu jednostek.”

Ustawa stwierdza też, że szariat „wymaga od wszystkich mu podlegających czynnego i biernego wspierania inicjatywy zastąpienia amerykańskiej republiki konstytucyjnej, włącznie z rządem tego stanu, systemem politycznym opartym na szariacie.”(p)

——————————————————————————————————————————————
*Ogólnie mówiąc, jest to ustawa uchwalona po zamachach z 11/9, dająca organom ścigania więcej możliwości działania w sprawach związanych z bezpieczeństwem kraju i zwalczaniem terroryzmu, nawet na pograniczu naruszenia swobód obywatelskich.

tłumaczenie: JMW
http://www.dnj.com/article/20110301/NEWS01/103010323

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze