Saudyjski publicysta przeciwko dżihadowi w Syrii

Muhammad Al-Rashidi (zdjęcie: alriyadh.com)
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

W artykule w saudyjskiej gazecie rządowej “Al-Riyadh” publicysta Muhammad Al-Raszidi skoncentrował się na zjawisku szejków, którzy wprowadzają w błąd młodzież saudyjską i przekonują ją, by dołączyła do dżihadu w Syrii przeciwko reżimowi Assada.

Al-Raszidi skrytykował brak jakiejkolwiek oficjalnej akcji informacyjnej nakierowanej na wyjaśnienie tego, co się dzieje i na powstrzymanie młodych ludzi przed dawaniem wiary oszustwom tych szejków – szczególnie w świetle faktu, że kraj widział już wcześniej swoich młodych ludzi idących na dżihad w Afganistanie i w Iraku, i już został przez to pokiereszowany. Poniżej fragment artykułu.

Muhammad Al-Rashidi (zdjęcie: alriyadh.com)
Muhammad Al-Rashidi (zdjęcie: alriyadh.com)

„Ostatnio było wiele doniesień o śmierci młodych Saudyjczyków, niektórzy nie byli starsi niż 20 lat, podczas uczestnictwa [w walkach z] żołnierzami reżimu syryjskiego. Ta płyta gra raz za razem od dni sowieckiej inwazji Afganistanu, poprzez amerykańską inwazję Afganistanu i Iraku do dzisiejszych wydarzeń w Syrii. Nie będę mówił o okolicznościach ich śmierci ani o celach [tych młodych ludzi]; zastanawiam się, co robimy, by podnieść ich świadomość i powstrzymać tych, którzy ich oszukują – tych, którzy śpią w najbardziej wystawnych pałacach i spędzają wakacje w Europie.

Dlaczego nie udało nam się jasno pokazać, co ci młodzi ludzie robią – to jest, popełniają samobójstwo – mimo że istnieją hadisy, które tego zabraniają?

Ten sam scenariusz powtarzał się [w przeszłości], ale nie wyciągnęliśmy z tego nauczki – [mimo że] to my doznawaliśmy szkód przez tę [mobilizację] ochotników na dżihad w Afganistanie i Iraku, a teraz w Syrii. Gdzie są informacyjne programy telewizyjne na ten temat, kiedy widzimy [naszą] młodzież w kwiecie wieku [idącą] walczyć w wojnach, które są zabronione przez władcę [saudyjskiego]?

Ta sprawa jest ważna w sensie religijnym i nikt temu nie zaprzecza, poza tymi, którzy odnoszą korzyści ze śmierci tych młodych ludzi lub grupami terrorystycznymi, które ich wykorzystują [i nakazują im działać] przeciwko ich ojczyźnie i narodowi. Jak wielką cenę zapłaciliśmy w tej sprawie! I cierpimy z tego powodu do dnia dzisiejszego.

Osobiście smucą mnie rodziny tych młodych ofiar, które zostały sprowadzone na manowce, które dumne są z męczeństwa swoich synów i mówią o ich bohaterstwie. Czy jednak naprawdę jest im tak łatwo poświęcić swoich synów dla czegoś, co jest zabronione przez duchownych ich kraju…?

Wiem, że ta sprawa jest bardzo drażliwa dla [rodzin], które właśnie straciły swoich synów w Syrii – ale język rozumu zabrania tego [tj. pójścia na dżihad]. Przez wiele długich lat media wskazywały na niebezpieczeństwo uczestnictwa naszej młodzieży w takich wojnach, ostrzegając głównie przeciwko pewnym „stronniczym” szejkom [aluzja do Bractwa Muzułmańskiego], którzy sprowadzili ich na manowce i którzy, niestety, wykorzystują religię dla osobistych interesów.

Media, a szczególnie kanały satelitarne, muszą skoncentrować się na [kwestii] naszych młodych ludzi zwabionych [do uczestnictwa] w wojnach regionalnych, szczególnie w Syrii. Jest tak, ponieważ, niestety, jesteśmy świadkami wielkiego milczenia [w tej sprawie]; wykorzystywania śmierci synów, ostatnio coraz częstszej; i prób rekrutowania młodych ludzi i wzywania ich bezpośrednio albo pośrednio [do uczestnictwa] w wojnie w Syrii…

Kontynuacja wabienia naszych młodych ludzi i używania orzeczeń religijnych, żeby ich popychać na początku ich życia do przyłączenia się do organizacji terrorystycznych, które ich wykorzystują – podczas gdy cele organizacji, które to robią, nie są wyraźne – jest bardzo smutną sprawą. Dziwne jest, że ten scenariusz powtarza się raz za razem – a wielu nawet o tym nie wie.

Tłumaczenie Małgorzata Koraszewska, Racjonalista.pl
Źródło: www.memri.org

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze