Saudyjski bloger zagrożony karą śmierci

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Bloger Raif Badawi, który przebywa w areszcie za obrazę islamu, będzie teraz sądzony za apostazję. W przekonaniu żony Badawiego zakończy się to dla niego wyrokiem śmierci.

Początkowo Ensaf Haidar przekazała CNN, że jej mąż został skazany na karę śmierci, lecz później sprostowała, że sędzia zalecił, aby był on sądzony za potępienie islamu lub apostazję. Według Amnesty International za apostazję w Arabii Saudyjskiej grozi kara śmierci.

W lipcu sąd karny w Jeddah orzekł, że Badawi dopuścił się potępienia islamu, czego miał dokonać poprzez swoją stronę internetową Free Saudi Liberals oraz w komentarzach telewizyjnych. Został za to skazany na siedem lat więzienia i 600 batów.

Problemy z prawem Badawiego zaczęły się krótko po uruchomieniu przez niego strony Free Saudi Liberals w 2008 roku. Został wtedy zatrzymany i był przesłuchiwany na jej temat. Niektórzy duchowni zaczęli nazywać go niewiernym i apostatą.

BlogerCzęść obrońców praw człowieka oskarża urzędników saudyjskich o dyskryminowanie aktywistów poprzez sądy i zakazy podróżowania. Amnesty International stwierdziła, że sprawa Badawiego „jest jednoznacznym zastraszaniem jego i innych, którzy próbują brać udział w otwartych debatach o sprawach, z którymi na co dzień boryka się Arabia Saudyjska”.

CNN nie udało się otrzymać komentarza od przedstawicieli rządu Arabiii Saudysjskiej. Żona Badawiego i ich troje dzieci żyją obecnie w Libanie.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Tłumaczenie: JK

Źródło: http://edition.cnn.com/2013/12/25/world/meast/saudi-blogger-death-sentence/index.html?sr=sharebar_twitter

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook