Saudyjki chcą być obywatelkami

1
| 14 komentarzy|
image_pdfimage_print

Petycja Saudyjek, w której domagają się położenia kresu kurateli mężczyzn nad kobietami w Arabii Saudyjskiej, została dostarczona do Królewskiej Rady Shura 8 marca.

1

Dokument wzywa do zmian w prawie rodzinnym w odniesieniu do opieki nad dziećmi oraz w prawie rozwodowym. Saudyjki domagają się również zniesienia zakazu posiadania przez kobiety prawa jazdy – Arabia Saudyjska jest jedynym krajem na świecie, gdzie kobiety nie mogą go otrzymać. Co więcej, zgodnie z prawem wszystkie kobiety i dziewczęta muszą przebywać w miejscach publicznych w towarzystwie męskiego opiekuna. W większości przypadków kobiety w królestwie mają zakaz samodzielnego podróżowania, prowadzenia działalności gospodarczej, zawierania związku małżeńskiego, wystąpienia o rozwód, otwarcia rachunku bankowego, a nawet podjęcia pewnych zabiegów medycznych bez zgody opiekuna. Opiekunem kobiety może być jej ojciec, brat, mąż, również syn.

Petycja wręczona w dniu międzynarodowego święta kobiet została odrzucona przez zdominowaną przez mężczyzn Radę Shura. Organ ten jest mianowany przez króla i doradza mu w kwestiach politycznych, jednak sam nie ma władzy ustawodawczej.

Działaczka społeczna i bizneswoman Khuloud Saleh Alfahad, która popiera petycję stwierdziła: „Tutaj, w Arabii Saudyjskiej, nie mam tożsamości. Każda kobieta, nawet najbardziej konserwatywna, byłaby szczęśliwa widząc kres męskiej kurateli. Chcę poczuć się jak obywatelka Arabii Saudyjskiej. Teraz czuję, że tylko idę w ślad za mężczyzną”.

Alfahad nazywa prawo opiekuńcze „legalną przemocą”. Prawo to jednak, wbrew temu co utrzymują jego zwolennicy, dalekie jest od zapewniania kobietom ochrony. „To przypomina zamknięcie kobiety w więzieniu, tak żeby nie mogła niczego zrobić bez mężczyzny. To jest przemoc, która nie płynie ze strony mojej rodziny czy społeczeństwa, ale z przepisów prawa naszego kraju wobec kobiet”.

Aziza El – Yousef, jedna z autorek petycji, wyjaśnia: saudyjskie kobiety nie mogą dostać swoich oficjalnych dokumentów, takich jak paszport czy świadectwo urodzenia własnych dzieci. Nie mogą podróżować bez zgody męskiego opiekuna, nie mogą iść do pracy lub szkoły bez męskiej akceptacji.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

W lutym poruszenie wywołała sprawa studentki, która zmarła na atak serca na uniwersytecie Króla Sauda w Rijadzie. Umożliwienie sanitariuszom, mężczyznom, dostanie się do budynku uniwersytetu trwało godzinę, z powodu surowych zasad dotyczących przebywania mężczyzn na terenie kampusu przeznaczonego wyłącznie dla kobiet. Aziza El-Yousef wspomina również inny niedawny incydent, kiedy ciężarna studentka została zmuszona do porodu o własnych siłach, ponieważ męskim sanitariuszom odmówiono wstępu na teren uczelni.

Tłumaczenie Anonim
Źródło: www.clarionproject.org

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook