Saudyjczycy zakazali koedukacji w pracy

Separacja płci
| 8 komentarzy|
image_pdfimage_print

Poniższa informacja pochodzi ze strony dziennika Arab News.

Stała komisja ds. wydawania edyktów religijnych pod przewodnictwem Wielkiego Muftiego Szejka Abdula Aziza Al-Sheikha, zakazała koedukacji w urzędach i placówkach edukacyjnych.

„Kobietom nie wolno pracować razem z mężczyznami. Nie mogą na przykład pracować w charakterze sekretarki mężczyzny; nie mogą też pracować w recepcji, przy linii produkcyjnej, w działach księgowości centrów handlowych, aptek i restauracji, jeśli pracują tam również mężczyźni”, brzmi orzeczenie komisji. Komisja, która opublikowała ten komentarz w odpowiedzi na zapytanie pewnego Saudyjczyka, ostrzegła, że kontakt między płciami w sferze publicznej ma negatywny wpływ na rodzinę i społeczeństwo.

Separacja płci

„Praca i edukacja kobiet nie powinny odbywać się w obecności mężczyzn. Kobiety powinny pracować w miejscach pracy przeznaczonych wyłącznie dla kobiet; nauki islamu zakazują mieszania się obu płci”, stwierdza komisja, cytując werset z Koranu: „Kiedy prosicie je (żony Proroka) o jakiś przedmiot, to proście je spoza zasłony. To jest przyzwoitsze dla waszych serc i dla ich serc” (sura Al-Ahzab, werset 53). Komisja orzekła również, że ten werset dotyczy wszystkich kobiet muzułmańskich aż do Dnia Sądu Ostatecznego.

Prorok (pokój z nim) powiedział, że lepiej jest dla kobiet, aby modliły się w domach niż w meczetach. Jednakże w tym samym hadisie Mahomet zachęcał muzułmanów, by nie zabraniali swoim kobietom modlitw w meczetach. Komisja wezwała obywateli i rezydentów Arabii Saudyjskiej do bojaźni bożej i przestrzegania nauk Proroka we wszystkich sferach życia.

Edykt podpisany został przez prominentnych duchownych: szejka Abdullaha Al-Mutlaqa, szejka Ahmeda Mubaraki, szejka Saleha Al-Fowzan, szejka Abdula Kareem al-Khodaira, szejka Muhammada Al-Asheikha i szejka Abdullaha bin Khonaina.

W ubiegłym roku komisja wydała podobny edykt zakazujący kobietom pracy w charakterze kasjerek w supermarketach.(rol)

Tłumaczenie: K.M.
Źródło: http://arabnews.com/saudiarabia/article449665.ece

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook