Sąsiedzka wojna o hidżab

Hijab
| 10 komentarzy|
image_pdfimage_print

Policja w norweskim miasteczku Drammen była wzywana dwukrotnie w przeciągu ostatnich dwóch tygodni, aby interweniować w sprawie sąsiedzkich kłótni o noszenie hidżabu.

Hijab
Hijab

Jedna z rodzin to kurdyjsko-irańscy sunnici, żyjący w Norwegii od dziewięciu lat. Ich córki nie noszą hidżabów, w przeciwieństwie do córek sąsiadów – irakijskich szyitów – które zawsze zakładają hidżab, wychodząc z domu. Ten fakt doprowadził do wielu kłótni i bójek pomiędzy rodzinami.

„To czy jesteś muzułmańskim sunnitą czy szyitą, nie ma znaczenia. Powinnam móc sama decydować o swojej rodzinie, bez kogokolwiek innego mówiącego mi, co jest właściwe, a co nie.” – powiedziała jedna z matek gazecie „Drammens Tidende”.

Policja, po przybyciu na miejsce waśni, uspokoiła zamieszanych w incydent oraz poinstruowała, jak można wnieść skargę. W sprawę zostały również zaangażowane agencje opieki nad dziećmi, ponieważ podczas jednej z ostatnich kłótni doszło do bójki, a jedno z dzieci zostało poszkodowane
i odwiezione na pogotowie z niewielkimi obrażeniami.

Dzieci, pochodzące z obu skłóconych rodzin, wyznały, że, obawiając się o zaistnienie nieprzyjemnych zajść między ich rodzicami, na wspólnym podwórku bawią się tak rzadko, jak to tylko możliwe.

„Prawdopodobnie to,co wydarza się pomiędzy dwoma krajami, stanowi dobry pretekst do wzajemnych animozji,ale przecież nie powinno być źródłem sąsie-
dzkiej kłótni w Norwegii”- powiedziała kurdyjsko-irańska matka.

Szyici zaprzeczają, że kiedykolwiek oceniali swoich sąsiadów.
„Nie interesuje nas to, czy noszą hidżab”- wypowiedziała się irakijska matka,dodając przy tym zdanie, że wszyscy jesteśmy ludźmi.

Obie rodziny zwróciły się do lokalnego samorządu i policji po pomoc, wyrażając przy tym żądanie przeprowadzki jednej ze stron.

Większość dzieci muzułmańskich uczęszcza do tej samej szkoły podstawo-
wej. Jej przedstawiciele mówią, że nigdy nie było żadnych konfliktów pomiędzy islamskimi uczniami noszącymi hidżab, a tymi, które go nie noszą. Jednocześnie dodają, że jeżeli taki problem zaistnieje, zostanie rozwiązany podobnie jak inne konflikty na terenie szkoły.

Więcej na: islamineurope.blogspot.com

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook