Rząd Hiszpanii zapłacił Al Kaidzie 7 mln euro okupu

terrorism_money
| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

Hiszpański rząd zapłacił Al Kaidzie prawie 7 milionów euro za uwolnienie trzech zakładników – poinformował dziennik „El Mundo”. Hiszpanie byli pracownikami organizacji pozarządowej działającej w Mauretanii. Zostali uprowadzeni przez organizację „Al Kaida w Północnej Afryce” w listopadzie 2009 roku. Byli przetrzymywani w Mali.

terrorism_money
Terroryści zażądali początkowo 3,8 mln euro za uwolnienie Hiszpanów. Rząd w Madrycie spełnił to żądanie w styczniu. Jednak do porywaczy dotarło tylko 1,5 mln euro. Resztę najprawdopodobniej przejęli pośrednicy. Al Kaida wypuściła pierwszego z zakładników 39-letnią Alicię Gamez. W kwietniu i maju rząd dołożył brakujące 2,3 mln euro. Dodatkowo Hiszpanie zapłacili pośrednikom 770 tys. euro

Wczoraj 35-letni Albert Vialta i 50-letni Roque Pascual wrócili do kraju.

Rząd w Madrycie zaprzecza doniesieniom o zapłaceniu okupu. Tymczasem terroryści z AQIM oświadczyli, że większość ich żądań została spełniona, w tym zwolnienie organizatora porwania. Malijczyk Omar Sid’Ahmed Ould Hamma, skazany wcześniej na 12 lat więzienia, został wypuszczony na kilkanaście godzin tuż przez uwolnieniem hiszpańskich zakładników.

więcej na: RMF.24.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze