Rekonstrukcja Gazy to farsa

daniel_pipes
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Trzy dni temu napisałem artykuł „Konferencja na temat odbudowy Gazy dotyka innej rzeczywistości”, gdzie skomentowałem spotkanie w Szarm El-Szejk z 2 marca, w którym wzięło udział 71 państw i 16 organizacji, i gdzie padły deklaracje o gotowości wyłożenia 4.5 miliarda USD na rzecz Gazy i Administracji Palestyńskiej. Zwróciłem uwagę na to, że ataki z Gazy nadal nie słabną i zapytałem: Co, do diabła, oni robią, planując odbudowę w samym środku wojny?

daniel_pipesCzas na dobre wieści: Wszystkie deklaracje okazały się farsą.

W artykule pt.: Rekordowe obietnice ofiarodawców wzbudzają wątpliwości (Record donor pledges to Palestinians raise questions) Adam Entous pisze dla Reutera, że sprawy nie wyglądają tak jakby się wydawało. Wraca do informacji, że Palestyńczykom obiecano 14 milionów na pięciu przygotowanych przez Zachód spotkaniach potencjalnych ofiarodawców i inwestorów od grudnia 2007 roku (12 miliardów USD od rządów i 2 miliardy od inwestorów), lecz po bliższym przyjrzeniu się odkrywa się, że te obiecane pieniądze: liczone są wielokrotnie, są ciągle mglistą obietnicą i trudno jest brać je pod uwagę.

Bardziej szczegółowo:

Wiele z tych darowizn zostanie poczyniona dopiero wtedy, gdy Izrael otworzy przejścia graniczne między Izraelem a Gazą, rządzoną przez Hamas, a także jest uzależniona od zniesienia ograniczeń dotykających Zachodniego Brzegu, gdzie palestyńska administracja Abbasa’ ma swoje wpływy. Z powodu przeciągających się rozmów o pokoju i pojednaniu Palestyńczyków, można mieć wątpliwości co do tych przyszłych korzyści,

Jeden z starszych bardziej doświadczonych zachodnich dyplomatów skrytykował proces składania obietnic bez pokrycia i wielokrotnego liczenia tych samych deklaracji jako polityczne zadymianie (dosł. smoke and mirrors). Ktoś inny powiedział, że gorąco wyczekiwane wielkie sumy, o których pisano na pierwszych stronach gazet, oraz mgliste deklaracje potencjalnych ofiarodawców, w połączeniu z licznymi niejasnościami, stawały się śmieszne, zwracając uwagę na to, że pomimo wielu obietnic Administracja Palestyńska nadal zmaga się z wypłatami poborów na czas pracownikom. Organizatorzy konferencji nie ujawnili wysokości indywidualnych obietnic ofiarodawców i planów płatności, co utrudnia prześledzenie kwot rzeczywiście przekazanych Abbasowi.

Więcej na:

Oryginał angielski: Was the Gaza Reconstruction Conference a Fraud?
Tłumaczył: Piotr A. Zaremba

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze