Pytanie: „Co grozi apostacie?” Odpowiedź: „Śmierć”

Rzecznik australijskiego Hizb ut-Tahrir, Uthman Badar, starł się w burzliwej debacie z Harrisem Sultanem, który odszedł od islamu i prowadzi stronę dla byłych muzułmanów, ateistów. Debata odbyła się na University of New South Wales w Sydney.

Sultan naciskał Badara w sprawie opinii, którą ten wyraził w marcu ubiegłego roku. Powiedział wtedy, że apostaci, którzy odeszli od Islamu powinni zostać zabici. „Chciałbym wiedzieć co by mnie spotkało jako apostatę. Co by mnie spotkało w gdybyśmy nie byli w kraju świeckim, ale w islamskim” – pytał.

Badar odpowiedział, że to zależy od okoliczności, ale zauważył też, że Sultan „wie, jakie jest stanowisko islamu w tej sprawie”. Podobna wymiana zdań trwała do czasu, aż moderator debaty zapytał wprost czy Uthman, jako muzułmanin, może podzielić się ze słuchaczami stanowiskiem islamu w temacie apostazji. Po kolejnych kilku minutach wymijających odpowiedzi, Uthman ostatecznie z dumą podtrzymał swoje twierdzenie, że w „Kalifacie Australijskim” apostaci powinni być zabijani.

Harris Sultan na swojej stronie FB pisze: „Urodziłem się w Pakistanie jako muzułmanin. Przeczytałem Koran, ale w przeciwieństwie do większości także go zrozumiałem. To wystarczyło aby odejść od tej religii”. Jego dyskusja z Uthmanem Badarem nawiązywała do wcześniejszej wypowiedzi Badara, który w marcu 2017 powiedział, że apostaci zasługują na śmierć. Wśród słuchaczy były wówczas także dzieci. „Co spotyka w islamie apostatów jako takich, jest jasne – czeka ich kara śmierci, od której nie stronimy” – oznajmił islamista.

Sama definicja apostazji i kary za nią jest obecnie przedmiotem debaty wśród islamskich uczonych. W Koranie nie ma jasnego stwierdzenia, że apostaci powinni być zabijani, niemniej jednak w Hadisach można znaleźć zdanie Mahometa: „Jeśli muzułmanin porzuci swoją religię, zabij go”. Jedna strona w debacie powołuje się na to zdanie, druga argumentuje przykładami apostazji, które nie zostały ukarane.

Severus Snape na podstawie https://www.dailymail.co.uk

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign