Przemoc wobec chrześcijan narzędziem wewnętrznych rozgrywek w Turcji

Chrześcijaństwo i islam
| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

W jeden z kwietniowych dni, kiedy protestancki kaznodzieja z Izmiru wyszedł z kościoła zobaczył człowieka kierującego na niego broń i krzyczącego: – Przestań nawracać! Zapłacisz za to! Napastnik został szybko obezwładniony, ale to unaocznia jak skrajni nacjonaliści tureccy są wrodzy wobec misjonarzy chrześcijańskich.

To właśnie powody nacjonalistyczne jak wyjaśnia Ferhat Kentel z stambulskiego Uniwersytetu Bilgi są powodem nienawiści. Tureccy nacjonaliści postrzegają islam jako siłę spajającą, która jest podkopywana przez chrześcijańskich misjonarzy. – To nie ma nic wspólnego z islamem. To ideologiczny fenomen – mówi Kentel.

Cztery lata temu trzech chrześcijan zostało zabitych w mieście Malatya. Główny podejrzany powiedział, że działał po części dla tego, że usłyszał „iż chrześcijanie i praca misyjna mają na celu zniszczenie państwa”. Napastnik z Izmiru kilka godzin wcześniej napisał na swoim Facebooku “imperialiści angażujący się w misyjną pracę odciągną swoje poplamione krwią ręce od mojego kraju”. Obawy przed interwencją państw chrześcijańskich pochodzą z końca I Wojny Światowej, kiedy ówcześni gracze: Wielka Brytania, Francja, Włochy i Grecja planowały podzielić Anatolię. Mimo, że liczba konwersji z islamu na chrześcijaństwo jest niewielka w Turcji, nie uspokaja to obaw.

Chrześcijaństwo i islam
Chrześcijaństwo i islam

„W 75-milionowej Turcji jest 50 misjonarzy,” napisał komentator gazety Posta Mehmed Ali Biran. „Jeszcze bardziej śmieszne jest, że w tym kraju 75 milionów ludzi, tylko 500 osób opuściło islam i przeszło na chrześcijaństwo w ciągu ostatnich 10 lat”. Chociaż misjonarstwo jest legalne w Turcji, to brak zaufania wobec misjonarzy jest wyrażany przez instytucje państwowe. W roku 2001 turecka Rada Bezpieczeństwa Narodowego, składająca się z generałów, polityków i prezydenta stwierdziła, że ostatecznym celem misjonarzy jest „podzielenie Turcji”.

Strona rządowa prześladowania chrześcijan łączy ze sprawą Ergenekon. Ich zdaniem wytworzenie obaw wśród chrześcijan przed atakami ze strony muzułmanów, dałoby pretekst nacjonalistom do wojskowego zamachu stanu i obalenia obecnego islamistycznego rządu AKP.  (ms)

AX na podst. The National

thenational.ae

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze