Kraje Zatoki Perskiej pogodziły się z Katarem. Erdogan przymila się do Europy, ale przewidujemy zaostrzenie stosunków z Turcją w tym roku. Tydzień był krótszy, więc informacji mniej niż zwykle.
Wiadomości
Strzelanina z użyciem broni automatycznej w Bordeaux, to eskalacja wojny gangów z dzielnic imigranckich. Czy miasto i policja opanują sytuację, która pogarsza się od 2-3 lat? Więcej…
Europoseł Ryszard Czarnecki pisze w reżimowym tureckim dzienniku o pogorszeniu się relacji między Zachodem a Turcją. Krytycznie wobec Stanów Zjednoczonych i bezkrytycznie wobec Erdogana. Więcej…
Była muzułmanka, aktualnie obywatelka Australii, została zatrzymana w swojej rodzinnej Tanzanii. Twórczynię fundacji pomagającej muzułmankom porzucić islam zwolnieniono za kaucją, ale zabrano jej paszport. Więcej…
700 muzułmańskich szkół w indyjskim stanie Assam zostanie przekształconych w normalne szkoły państwowe. Madrasy były finansowane z budżetu stanowego, a nauczały głównie Koranu. Więcej…
Raporty i analizy
„Na przełomie dekad: podsumowanie roku 2020 i prognozy na 2021” to nasze spojrzenie na ubiegły i aktualny rok, w którym przewidujemy m.in. zaostrzenie stosunków między Turcją a Unią Europejską i wzmożoną aktywność islamistów w Austrii i Francji. Pozostałe nasze prognozy i podsumowanie procesów z ubiegłego roku przeczytacie tutaj.
O chwilowym przymilaniu się Erdogana do Europy przeczytacie w tekście „Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne”, który pokazuje, że to chwilowa zmiana retoryki prezydenta, a nie trwała zmiana postawy.
Kolejny sukces amerykańskiej dyplomacji to pogodzenie się Arabii Saudyjskiej i jej sojuszników z Katarem, z którym od trzech lat kraje Zatoki Perskiej były skłócone z powodu zbyt bliskich stosunków z Iranem i popierania Bractwa Muzułmańskiego. Dlaczego do pogodzenia doszło i co z niego wynika piszemy w analizie „Saudowie: Odwilż z Katarem, zaostrzenie z Turcją”.