Prokurator MTK nie wznowi śledztwa w sprawie Flotylli Wolności

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print
Prokurator Fatou Bensouda
Prokurator Fatou Bensouda

Prokurator Międzynarodowego Trybunału karnego Fatou Bensouda nie zgodziła się na wznowienie dochodzenia przeciwko Izraelowi w sprawie tzw. Flotylli Wolności.

W 2010 roku statek „Mavi Marmara” z propalestyńskimi aktywistami na pokladzie usiłował naruszyć izraelską blokadę Strefy Gazy. Udaremniła to akcja izraelskich komandosów, którzy zaatakowani przez pasażerów statku, zabili w samoobronie 10 z nich.

Prokurator Bensouda dostała wcześniej od sędziów MTK polecenie ponownego rozważenia decyzji o zamknięciu śledztwa (w listopadzie 2014), ze względu na możliwość „popełnienia zbrodni wojennych”. Nastąpiło to na skutek apelacji Związku Komorów, pod którego banderą płynął „Mavi Marmara”.

Zamykając śledztwo Bensouda argumentowała, że być może nawet izraelscy żołnierze popełnili zbrodnię wojenną szturmując statek, jednak możliwe naruszenie prawa nie było na tyle poważne, żeby zasługiwało na dochodzenie Trybunału.

W wydanym oświadczeniu izraelskie MSZ wyraziło aprobatę dla decyzji prokurator Bensoudy. „Międzynarodowy Trybunał Karny od początku nie powinien był mieć z tą sprawą nic wspólnego. Izrael działał w samoobronie, zgodnie z prawem międzynarodowym”, powiedział przedstawiciel ministerstwa.

PJ, na podst. http://www.timesofisrael.com

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook