Proces mścicieli karykatur Mahometa

Terroryści panowali zamachy "w stylu" zamachu  zamachu terrorystycznego w Bombaju w 2008 r
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Rozpoczął się proces czwórki mężczyzn oskarżonych o spisek mający na celu atak na redakcję duńskiej gazety „Jyllands-Posten”, co przypomniało Danii, że pozostaje głównym celem ataku dżihadystów po publikacji karykatur Mahometa w 2005r.

Policja twierdzi, że mężczyźni ci planowali „zabić tyle osób, ile to możliwe” i porównuje ten atak do zamachu w Bombaju w 2008 r, kiedy dziesięciu uzbrojonych bandytów – islamistów zabiło 166 osób w tamtejszym hotelu. Prokurator w akcie oskarżenia stwierdził, że mężczyźni zostali oskarżeni o nielegalne posiadanie broni oraz terroryzm. Akt oskarżenia mówi również, że planowali oni celowo zastraszać ludność oraz prowadzić działania mogące poważnie zagrozić bezpieczeństwu Danii. Oskarżeni nie przyznali się do winy.

Policja odkryła spisek w 2009r. Do aresztowania doszło zaledwie trzy dni przed planowanym atakiem, który według duńskiej Służby Bezpieczeństwa i Wywiadu (PET) miał mieć miejce 1 stycznia 2010 r. Również w 2010 Somalijczyk powiązany z Al.-Kaidą usiłował zabić siekierą Kurta Westergaarda, autora karykatury Mahometa z bombą w turbanie. Rysownikowi udało się ukryć we własnym domu.

Oskarżeni to obywatel Tunezji oraz trzech obywateli Szwecji pochodzenia libańskiego, tunezyjskiego i egipskiego. Proces ma planowo zakończyć się w 15 czerwca. Oskarżonym grozi dożywocie.

Terroryści panowali zamach "w stylu" zamachu terrorystycznego w Bombaju w 2008 r

„Jyllands-Posten” jest pierwszą gazetą, która opublikowała karykatury Mahometa, co wywołało w świecie muzułmańskim protesty wobec Danii oraz innych krajów europejskich w 2006, podczas których zginęło ponad 50 osób. W maju 2010 r. Czeczen, który omyłkowo odpalił ładunek w łazience hotelu w Kopenhadze, został uznany winnym aktu terroryzmu wobec wydawnictwa „Jyllands-Posten”.(p)

Opracowanie Tom

http://www.swissinfo.ch/eng/news/international/Denmark_to_try_four_in_plot_on_Mohammad_cartoons_paper.html?cid=32458814

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze