Proces Mladicia: nowe fakty na temat muzułmanów

| 4 komentarze|
image_pdfimage_print

Świadek w procesie Ratko Mladicia twierdzi, że muzułmanie w Bośni i Hercegowinie starali się sprowokować międzynarodową interwencję.

Świadek oskarżenia w procesie serbskiego generała, dotyczącym okresu wojny domowej w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-1995, zeznał przez Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławi, że bośniaccy muzułmanie starali się wywołać międzynarodową interwencję, nawet za cenę zabicia własnych ludzi.

Drugi świadek oskarżenia, David Harland, doradca ds. cywilnych i politycznych UNPROFOR w latach 1993-1995, zeznał przed sądem, że armia Serbów bośniackich terroryzowała mieszkańców Sarajewa podczas 44-miesięcznego oblężenia poprzez masowy ostrzał artyleryjski i snajperski. Dodał jednocześnie, że muzułmanie nie pozostawali bezczynni. Branko Lukic, adwokat Mladicia, zacytował w sądzie jeden z raportów Harlanda dotyczący Sarajewa twierdzący, że celem ataków snajperskich muzułmańskiej armii „były nie tylko siły UNPROFOR, ale także lokalni przechodnie”.

„Tak, było wiele takich przypadków”, potwierdził Harland. Zapytany, czy wiedział, że zabijano w Sarajewie również serbskich cywili Harland odpowiedział, że według jego wiedzy zabito około 1000 Serbów, a nie 5000 jak twierdziła obrona. Powiedział, że wielu Serbów zostało zabitych, ponieważ byli zmuszani przez siły muzułmańskie do kopania okopów wokół miasta oraz oczyszczania pól minowych. Harland zeznał, że UNPROFOR nigdy nie udało się określić, kto odpalił ładunki artyleryjskie, które spadły na targowisko Markale w Sarajewie w lutym 2004 zabijając 66 osób (co było bezpośrednią przyczyną operacji lotniczej „Deliberate Force” NATO). Ostatecznie obwiniono o to Serbów.

Wojna w Bośni i Hercegowine

„Niektórzy po bośniackiej (muzułmańskiej) stronie wierzyli, że niektóre ruchy mogłyby wywołać międzynarodową interwencję”, powiedział Harland. Dodał również, że „Izetbegovic (prezydent muzułmański z czasu wojny) osobiście powiedział mi, że nie wolno pozwolić cywilom opuścić Sarajewa”.

Opracowanie Tom
http://www.adnkronos.com/IGN/Aki/English/Security/Bosnia-Witness-says-Muslims-tried-to-provoke-intl-intervention_313494101838.html

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook