Prezydent Czech potępił islamską ideologię

Przed wejściem do muzeum w Brukseli po islamskim zamachu
| 12 komentarzy|
image_pdfimage_print

Prezydent Czech Milos Zeman powiedział w ambasadzie Izraela w Pradze, że przyczyną aktów przemocy, takich jak niedawny atak w muzeum żydowskim w Brukseli, jest ideologia islamska, a nie wyizolowani fundamentaliści.

Podczas ataku w Brukseli zostali zastrzeleni dwaj izraelscy turyści i pracownik muzeum. Kolejny pracownik zmarł w szpitalu dzień później na skutek poniesionych ran.

Wypowiedź Zemana ostro potępiająca „haniebny atak” opublikowano na jego stronie internetowej. Zeman wziął udział w obchodach 66 rocznicy niepodległości Izraela.

„Nie uspokajają mnie wypowiedzi sugerujące, że stoją za tym tylko nic nieznaczące, marginalne ugrupowania. Uważam wręcz przeciwnie, że ta ksenofobia, ten rasizm, czy też antysemityzm, mają swoje źródło w samej naturze ideologii, na bazie której te fanatyczne grupy wyrosły”, powiedział Zeman. Dodał, że jeden ze świętych tekstów islamu nawołuje do zabijania żydów.

Powiedział również, że równie ostro skrytykowałby fanatyków planujących mordować Arabów, jednak nie słyszał „o żadnym ruchu nawołującym do masowego mordu na Arabach, ale znam antycywilizacyjną ideologię dążącą do masowego mordowania żydów”. Dodał, że uczestniczył w obchodach Dnia Niepodległości Izraela ze względu na „solidarność ze swoim przyjacielem”.

Przed wejściem do muzeum w Brukseli po islamskim zamachu
Przed wejściem do muzeum w Brukseli po islamskim zamachu

Czeski kardynał Dominik Duka również skrytykował atak w Brukseli. Duka powiedział, że antysemityzm był groźny nie tylko dla żydów, ale również dla chrześcijan, jak i dla wszystkich ludzi promujących tolerancję i wzajemną przyjaźń.

Ambasador Izraela w Czechach, Gary Koren, powiedział po spotkaniu z Duką, że atak w Brukseli był okropnym przypomnieniem o tym, jak daleko może posunąć się mordercza nienawiść wobec Izraela i narodu żydowskiego.

Belgijski wymiar sprawiedliwości orzekł, że strzelanina była aktem terroru. Zamachowiec nie został jeszcze złapany. Według belgijskiego raportu zamachowiec użył kałasznikowa, który często wykorzystywany jest przez radykałów islamskich; prawdopodobnie miał też ze sobą kamerę wideo, aby sfilmować atak.

JK na podst. http://www.praguepost.com/eu-news/39288-zeman-islam-is-to-blame-for-attack-on-jewish-museum-in-brussels

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook