Premier Izraela: Nie chcę państwa dwunarodowego

| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył we wtorek, że wciąż ma nadzieję na osiągnięcie porozumienia pokojowego z Palestyńczykami, ponieważ alternatywą byłoby wchłonięcie ich w Izraelu i zniszczenie żydowskiego charakteru państwa.

Associated Press pisze, że oświadczenie to jest godne uwagi, ponieważ de facto uznaje kluczowy argument wytaczany przez „ideologicznych oponentów Netanjahu na syjonistycznej lewicy Izraela”: wycofanie się z terytoriów, na których Palestyńczycy chcą swego państwa, jest nie tylko ustępstwem, na które można by pójść w zamian za pokój, lecz także imperatywem dla Izraela, pragnącego pozostać państwem żydowskim, które jest też demokratyczne. 

AP odnotowuje, że Żydzi stanowią ok. 80 proc. 8-milionowej ludności Izraela. Gdyby jednak spojrzeć na Izrael w połączeniu ze Strefą Gazy, Zachodnim Brzegiem Jordanu i wschodnią Jerozolimą, czyli terytoriami, które zajął podczas wojny z 1967 roku, to sytuacja zbliża się do parytetu między Żydami a Arabami.

Ze Strefy Gazy Izrael wycofał wojsko i osadników żydowskich w 2005 roku. AP odnotowuje, że w ostatnich latach strony konfliktu bliskowschodniego dwukrotnie zdawały się być bliskie porozumienia pokojowego, które obejmowałoby też Zachodni Brzeg, ale ostatecznie sprawa rozbijała się o szczegóły, zwłaszcza o podział Jerozolimy i żądanie strony palestyńskiej, by pozwolono powrócić do Izraela palestyńskim uchodźcom i ich potomkom, a więc milionom Palestyńczyków.

Więcej na: www.interia.pl


Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze