Premier Egiptu Hiszam Kandil: USA nie ponoszą winy za film o proroku Mahomecie

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Premier Egiptu Hiszam Kandil powiedział, że nie należy obwiniać rządu USA za wyprodukowany w tym kraju obraźliwy film o proroku Mahomecie. Jednocześnie zaapelował do władz amerykańskich, by podjęły działania wobec jego twórców.

– To, co wydarzyło się przed ambasadą USA w Kairze, jest godne pożałowania, nie ma usprawiedliwienia i jest odrzucane przez wszystkich Egipcjan, zwłaszcza że twórcy tego słabego filmu nie mają powiązań z rządem USA – oświadczył Kandil, nawiązując do wtorkowych protestów w Kairze.

Jednocześnie władze Egiptu „apelują do amerykańskiego rządu, by zajął zdecydowane stanowisko wobec twórców filmu w ramach prawa międzynarodowego, które za przestępstwo uznaje wszelkie akty prowadzące do konfliktów na tle rasy, koloru skóry czy religii” – podkreślił.

Film wywołał protesty przed amerykańską ambasadą w Kairze. Kilkudziesięciu demonstrantów sforsowało mur otaczający placówkę i wdarło się na jej dziedziniec. Ściągnęli flagę USA i zastąpili ją czarną flagą z islamskim wyznaniem wiary: „Nie ma Boga nad Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem”.

Z kolei prezydent Egiptu Mohamed Mursi zwrócił się do egipskiej ambasady w Waszyngtonie, by podjęła „wszelkie kroki prawne” wobec twórców kontrowersyjnego filmu.

Oprócz protestów w Kairze film ten sprowokował zamieszki przed konsulatem USA w Bengazi na wschodzie Libii. W nocy z wtorku na środę w ataku na tę placówkę zginęli czterej Amerykanie, w tym ambasador USA w Libii Christopher Stevens.

Film pt. „Innocence of Muslims” (Niewinność muzułmanów) przedstawia Mahometa jako oszusta i nieodpowiedzialnego kobieciarza, który aprobował molestowanie seksualne dzieci. Jego reżyser Sam Bacile, który mieszka w Kalifornii, mówi o sobie, że jest izraelskim Żydem. Udzielając we wtorek wywiadu podkreślał, że jego film był z założenia prowokacyjną deklaracją polityczną potępiającą islam. Według niego produkcję filmu sfinansowano z pomocą ponad 100 żydowskich sponsorów.

więcej na: wp.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook