Pożyczki studenckie niezgodne z prawem szariatu

FUNTY
| 8 komentarzy|
image_pdfimage_print

Ugrupowania islamskie żądają odrębnego systemu pożyczek studenckich dla muzułmanów, ponieważ naliczanie odsetek w obecnej formie jest niezgodne z prawem szariatu.

Zmiany w opłatach za studia, które wejdą w życie w przyszłym roku akademickim spowodują wzrost odsetek naliczanych w związku z wzięciem pożyczki studenckiej [wiele uniwersytetów angielskich będzie domagać się maksymalnej dopuszczalnej opłaty za rok akademicki czyli około 9.000 £, przyp. tłum.].

Do tej pory studenci płacili równowartość rynkowej stopy inflacji, jednak obecne reformy rządowe oznaczają, że absolwenci, którzy będą zarabiać powyżej 21.000 £ będą musieli płacić odsetki nawet w wysokości 3%.

Problem dla muzułmanów pojawia się w związku z niektórymi interpretacjami prawa szariatu, według których pożyczki są zabronione. Krajowa Unia Studentów (National Union of Students) stwierdziła, że zanim pojawi się alternatywny system mogą minąć nawet dwa lata. Niektórzy muzułmanie obawiają się więc, że nie będą mogli kontynuować swojej edukacji.

Rzecznik Federacji Społeczności Studentów Islamskich powiedział gazecie The Independent, że wzrost odsetek to „paląca sprawa”. Dodał też: „Ponieważ odsetki przewyższają stopę inflacji, mamy tu do czynienia z jawną lichwą.”

Lichwa oznacza udzielenie pożyczki pieniężnej i oczekiwanie jej spłaty razem z bardzo wysokimi odsetkami.

Mohammed Ahmed-Sheikh, lat 17, powiedział The Independent, że zmiany zniechęcą go do starania  się o przyjęcie na studia. „ Z powodu czesnego zaczynam mieć wątpliwości. Jestem muzułmaninem,  pożyczki są niezgodne z moją religią.”

Ahmad Mitoubsi, lat 21, który skończył studia w tym roku, dodaje: „Musiałem podporządkować się  systemowi brytyjskiemu, inaczej nie mógłbym studiować.”

Ministerstwo Biznesu, Innowacji i Umiejętności informuje, że wspólnie ze studentami próbuje znaleźć jakieś rozwiązanie tego problemu. Przypuszcza się jednak, że znalezienie alternatywy polegającej na przykład na wzięciu kredytu hipotecznego nie nastąpi  wcześniej niż w roku akademickim 2013/2014.
Szariat to islamski system prawny regulujący wszystkie aspekty życia muzułmanów;  oparty jest o Koran, przykłady z życia Mahometa oraz fatwy – wyroki ogłaszane przez uczonych islamskich.(rol)

Tłumaczenie: Jagoda Gwizd

Źródło: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2028782/Muslims-demand-Sharia-student-loans-paying-goes-Islamic-law.html

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook