Wiadomość

Francja i Brytania chcą zatrzymać imigrację przez Kanał La Manche

Czy Priti Patel sprawi, że imigranci Kanał La Manche ominą
Brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel. Fot.Policy Exchange, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Wielka Brytania i Francja podpisały porozumienie, które ma utrudnić nielegalnym imigrantom przedostawanie się przez Kanał La Manche. W tym roku do Wielkiej Brytanii przypłynęło z Francji cztery razy tyle osób, co w roku ubiegłym.

Porozumienie przewiduje przede wszystkim dwukrotne zwiększenie liczby policjantów, patrolujących 130 kilometrowy pas wybrzeża francuskiego, z którego wyruszają łodzie z imigrantami; nie ujawniono jednak, ilu ich faktycznie będzie patrolować wybrzeże.

Prócz tego przewidziano nasilenie monitoringu wybrzeża przez drony i radary. Chodzi przede wszystkim o skuteczniejsze powstrzymanie imigrantów jeszcze na lądzie, zanim wypłyną na morze. Niezależnie od porozumienia Wielka Brytania rozważa wprowadzenie na Kanale La Manche sieci, które zatrzymywałyby łodzie z imigrantami.

Dotychczasowe środki powstrzymywania imigrantów są niewystarczające, chociaż policja francuska działa coraz sprawniej. W tym roku zatrzymano około 5 tysięcy osób, zatrzymywane są trzy na pięć osób, które próbują przepłynąć do Wielkiej Brytanii.

W dużym stopniu działania te finansowane są przez rząd w Londynie, który w ostatnich 10 latach przekazał Francji 150 mln funtów. Nie wiadomo, jakie zobowiązania finansowe przewiduje obecna umowa.

Francja skutecznie zlikwidowała w październiku 2016 roku nielegalne obozowisko imigrantów w rejonie portu Calais, tzw. „Dżunglę”, skąd imigranci przedostawali się do Wielkiej Brytanii ukryci w ciężarówkach.  Znaczna ich część nadal jednak przykracza w ten sposób Kanał La Manche, korzystając z różnych portów europejskich, niekoniecznie Calais. W latach 2017-18 wykryto w ciężarówkach około 1800 osób, ale nie są to wszyscy, którzy skorzystali z tego kanału przerzutowego.

Imigranci przedostający się z Francji chcą skorzystać z Brexitu, który umieści Wielką Brytanię poza wspólną polityką azylową Unii Europejskiej. Mają nadzieję, że dzięki temu pozostanie w Europie będzie łatwiejsze. Do końca listopada br. przypłynęło z Francji ponad 8 tysięcy osób, a w całym roku 2019 było ich 1835.

Imigranci korzystają z niższych o jedną trzecią cen, jakie przemytnicy żądają za miejsce na nadmuchiwanej łodzi – obecnie jest to 3 tysiące euro wobec 4500 euro w roku ubiegłym. (g)

————————

Pisaliśmy też o polskim kierowcy, który zginął w wypadku spowodowanym przez migrantów z „Dżungli”. 

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign