Powieść Salmana Rushdiego o fatwie, która wciąż na nim ciąży

Ajatollah Homeini wydał Fatwę skazującą Sulmana Rashdiego na karę śmierci
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Autor „Szatańskich wersetów” zamierza napisać książkę o tym, jak ajatollah Chomeini skazał go na śmierć. Jesienią ukaże się jego najnowsza książka „Luka i ogień życia”. Będzie to sequel powieści „Harun i morze opowieści”.

Ajatollah Homeini wydał Fatwę skazującą Sulmana Rashdiego na karę śmierci
Ajatollah Homeini wydał Fatwę skazującą Salmana Rushdiego na karę śmierci

– Ta historia powinna zostać opowiedziana i stosowny moment jest bliski – powiedział Rushdie podczas wizyty na Uniwersytecie Emory w Atlancie, gdzie dziś zostanie otwarta wystawa jego notatników i fotografii. – Dopóki archiwum znajdowało się w kartonowych pudłach, zmierzenie się z tym tematem było trudne. Teraz wszystko zostało uporządkowane.

Opowieść, o której myśli Rushdie, mogłaby się zacząć 14 lutego 1989 r. Pisarz brał udział w pogrzebie reportera Bruce’a Chatwina. Na uroczystość, która odbywała się w greckim kościele prawosławnym w Londynie, przybyło wielu pisarzy, m.in. Martin Amis i Paul Theroux.

Żałobnicy przekazywali sobie najnowszą wieść – ajatollah Chomeini ogłosił, że obowiązkiem każdego wiernego muzułmanina jest zabicie Rushdiego. Irański przywódca uznał, że inspirowana „Mistrzem i Małgorzatą” powieść „Szatańskie wersety” (1988) obraża islam, Mahometa i Koran. Była to fatwa, czyli po arabsku wyrok śmierci, czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze