Poważny sukces francuskich antyterrorystów

Forsane Alizza, czyli Rycerze Dumy
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Tunezyjski administrator ekstremistycznej francuskiej strony internetowej, został oskarżony o działania terrorystyczne i udział w finansowaniu i rekrutacji członków dla Al-Kaidy i innych grup.

Wyjątkowe jest to, że francuskie władze podały informację o aresztowaniu do wiadomości publicznej i to w dość dramatycznej formie. Nie wyjaśniono jednak, jakie zostały przedstawione dowody oraz ile pieniędzy zainwestowano w tę działalność; nie podano też nazwiska aresztowanego. Prokuratorzy opisują go jako „groźnego sponsora najkrwawszych grup terrorystycznych”

35-letni mężczyzna urodzony w Tunezji, a zamieszkały w Tulonie, jest podejrzany o finansowanie i rekrutację dla niezwykle szerokiej siatki grup terrorystycznych, których działalność rozciąga się od południowej Azji przez Bliski Wschód, aż do Ameryki Południowej: Al-Kaidy, Al-Kaidy na Płw. Arabskim, Al-Kaidy w islamskim Maghrebie, Fatah al-Islam w Libanie, Islamskiego Iraku, Tawhid al-Jihad i palestyńskiej grupy Jaish al-Islam.

W akcji zatrzymania podejrzanego w Tulonie wzięli udział zamaskowani agenci; następnie został on przewieziony do siedziby sił antyterrorystycznych w Paryżu. Cytując paryskiego prokuratora, znaleziono „poważne i zgodne dowody”, dotyczące wysłania przez podejrzanego materiałów z jego komputera do grup terrorystycznych. Świadczą one o tym, że odgrywał kluczową rolę w zbieraniu funduszy na zakup broni. Śledczy przeanalizowali tysiące e-maili. Nazwali to wyjątkowo zaawansowanym przykładem „korzystania z Internetu dla celów terrorystycznych w obszarze radykalnego islamu”.

Były wysoki rangą francuski antyterrorysta, Louis Caprioli powiedział, że niezwykłe jest już samo znalezienie wystarczających dowodów obciążających kogoś podejrzanego o finansowanie terroryzmu.

Forsane Alizza, czyli Rycerze Dumy

W osobnej akcji antyterrorystycznej aresztowano we wtorek na przedmieściach Paryża trzech członków islamskiej grupy ekstremistycznej Forsane Alizza. W ciągu ostatniego roku we Włoszech, Niemczech i Hiszpanii władze dokonały aresztowań osób oskarżonych o finansowanie lub rekrutację dla Al-Kaidy. Tulońskie aresztowanie wyróżnia się jednak z powodu oficjalnych opisów możliwości finansowych podejrzanego oraz jego domniemanej pracy dla tak rozległej siatki Al-Kaidy.

„Takie aresztowania są czymś niezwykłym w Europie”, powiedział Magnus Ranstorp, ekspert w dziedzinie terroryzmu w szwedzkim Kolegium Obrony Narodowej. „Zazwyczaj są to płotki”. Zdaniem Ranstropa objętość przejętych informacji elektronicznych wskazuje na to, że podejrzany nie podjął odpowiednich środków ostrożności, „Jeżeli to, co mówią, jest prawdą, wiele osób (które były w kontakcie z podejrzanym) będzie poświęcać teraz dużo więcej czasu na swoje bezpieczeństwo, niż na planowanie i spiski”.

Na początku tego roku francuski sąd skazał pracującego w instytucie CERN w Genewie algierskiego fizyka jądrowego Adlene’a Hicheura na pięć lat więzienia za to, że używając kontaktów internetowych odegrał ważną rolę, w spisku terrorystycznym z północnoafrykańskim skrzydłem Al-Kaidy. Celem ataku miała być francuska baza wojskowa w Annency.(p)

Tłumaczenie IKA

Źródło: http://www.seattlepi.com/news/article/French-arrest-man-suspected-of-financing-al-Qaida-3681036.php

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook