Ponad 500 ataków terrorystycznych w Unii

terror
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Europol, czyli europejski urząd policji, doliczył się w 2008 roku 515 ataków terrorystycznych – wykonanych lub tylko zaplanowanych.

terrorZagrożenie członków Unii ze strony islamistów, jak i nacjonalistów wciąż pozostaje wysokie. Agencje egzekwujące prawo muszą pozostać w stanie alertu, żeby na czas zapobiec i starać się rozmontować ugrupowania terrorystyczne i ich struktury – powiedział 16 kwietnia Mariano Simancas, zastępca dyrektora Europolu.

Spośród planowanych bądź wykonanych 515 ataków 397 było dziełem ruchów separatystycznych, z czego 97% miało miejsce w Hiszpanii i Francji.
W 2008 roku czterech ludzi, w tym jeden policjant, zginęło w następstwie ataków terrorystycznych dokonanych przez baskijską organizację terrorystyczną ETA w Hiszpanii.

Francja również musiała się borykać z korsykańskim separatystycznym terroryzmem, zaś w Grecji nastąpiło nasilenie przemocy ze strony Panastatikos Agonas (skrajnie lewicowego ugrupowania paramilitarnego znanego m. in. z ataków na budynki rządowe i ambasadę USA w Atenach).

Nacjonalizm irlandzki też pozostaje problemem, świadczą o tym zabójstwa dwóch brytyjskich żołnierzy i policjanta dokonane w Irlandii Północnej przez separatystyczne grupy IRA.

Zagrożenie islamskie

Mariano Simancas stwierdził także, że oprócz dominujących w UE nacjonalistycznych i separatystycznych grup, również terroryzm islamski – zagrożenie numer jeden na poziomie globalnym – był jednym z poważniejszych problemów w Europie. Terrorystyczne komórki islamskie ciągle pozostają aktywne na terenie UE.

To one usiłowały dokonać ataku w Wielkiej Brytanii, na szczęście zginął tylko terrorysta, gdyż przygotowana przez niego bomba eksplodowała zbyt wcześnie w restauracji.
Wiele innych prób zostało udaremnionych, oświadczył Simancas, podając przykłady z Niemiec i Włoch, a także przykłady 187 aresztowań we Francji, Brytanii i Hiszpanii.

Większość z tych ludzi jest zorganizowana w małych, niezależnych komórkach, które mogą się bardzo szybko przemieszczać, co jest bardzo niepokojące. Mówimy tutaj o terroryzmie wykonanym domowym sposobem. Co prawda tylko siedem krajów europejskich zawiadomiło nas, że były celem terrorystów islamskich w 2008 roku, ale wszyscy czujemy się zagrożeni – powiedział Simancas.

Pomimo jednak dużej ilości wykonanych bądź planowanych ataków w 2008 roku, liczba 515 jest mniejsza o 23 procent od notowań z roku 2007.

Pieniądze z przestępstw

Według Europolu terroryści finansują swoje poczynania działalnością przestępczą taką jak oszustwa, fałszowanie pieniędzy, włamania, haracze i wymuszenia.

Większość osób aresztowanych w związku z podejrzeniem finansowania islamskiego terroryzmu była oskarżana o oszustwa. Terroryści lewicowi i separatystyczni wybierają raczej haracze i wymuszenia jako źródła dochodu.

Mężczyźni pełnią czynną rolę w atakach i aktach przemocy, ale rola kobiet nie jest do pominięcia: wspierają one komórki terrorystyczne uprawiając propagandę, zapewniając dach nad głową i posiłki oraz organizując zbiórki pieniędzy wśród zwolenników swoich idei.

Nina. M. Miller na podst. EUobserver

autorka bloga Notatki na mankietach

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook