Ponad 42 tys. osób zabitych w konflikcie kurdyjskim

Demonstracja PKK
| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

25 lat wojny z Kurdami w Turcji kosztowało życie ponad 42 tysięcy ludzi. Tragiczny bilans konfliktu opublikował w swym wydaniu turecki dziennik „Milliyet”, powołując się na oficjalne statystyki.

Demonstracja PKK
Demonstracja PKK

Blisko 30 tysięcy zabitych to bojownicy zakazanej i zaciekle zwalczanej przez tureckie władze Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). W trwających od ćwierć wieku walkach z PKK zginęło ponad 6 600 tureckich żołnierzy i policjantów. Tragiczny bilans konfliktu uzupełnia ponad 5 600 ofiar wśród cywilów, zarówno kurdyjskich, jak i tureckich.

Szef tureckiego rządu Recep Tayyip Erdogan wezwał w środę społeczność międzynarodową do bardziej zdecydowanych działań przeciwko PKK. – Nie wystarczy tylko wpisać PKK na listę organizacji terrorystycznych – powiedział Erdogan. Zaapelował do krajów europejskich, by aresztowanych na ich terytoriach członków PKK natychmiast przekazywały władzom tureckim.

Separatyści z PKK do kilku dziesięcioleci walczą o utworzenie własnego państwa. W ostatnich latach atakują Turcję głównie ze swych baz w północnym Iraku, gdzie tamtejsi Kurdowie mają swój region autonomiczny.

Więcej na: interia.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze